Wyrok jest nieprawomocny. Był to już ponowny proces w tej sprawie. Żorski sąd ponownie rozpatrywał ją po tym, jak wiosną ub. roku pierwotny wyrok (również grzywny 8 tys. zł) uchylił Sąd Okręgowy w Gliwicach.

Cytując fragmenty wyroku rzeczniczka gliwickiego sądu sędzia Agata Dybek-Zdyń przekazała, że Socha m.in. w złożonym w sierpniu 2006 r. oświadczeniu majątkowym „podał nieprawdę co do wartości nieruchomości położonej w Żorach przy ul. Owocowej, określając jej wartość na kwotę 400 tys. zł, podczas gdy wartość nieruchomości wynosiła 660 tys. zł”.

Prócz tego sąd uznał m.in., że w kolejnych oświadczeniach majątkowych Socha zataił posiadanie tej nieruchomości, mimo że wciąż był jej właścicielem.

Śledztwo w sprawie nieprawidłowości w oświadczeniach majątkowych Sochy prowadziło Centralne Biuro Antykorupcyjne i prokuratura w Wodzisławiu Śląskim, która jesienią 2011 r. przesłała do sądu akt oskarżenia. Kilka miesięcy wcześniej prezydent usłyszał siedem zarzutów poświadczenia nieprawdy w dokumentach.

Ostatecznie żorski sąd rozpatrywał trzy zarzuty. W pierwszym procesie wiosną 2013 r. uznał, że prezydent zaniżył wartość nieruchomości i nie wykazał posiadania działki w oświadczeniu, wymierzając mu grzywnę 8 tys. zł. Wyrok ten rok później uchylił Sąd Okręgowy w Gliwicach. Ponowny proces trwał od września ub. roku.

Jak wyjaśniał Socha w przesłanym PAP na etapie śledztwa oświadczeniu, w kontekście zarzutu dotyczącego wartości działki „CBA błędnie założyło, że w oświadczeniu majątkowym wpisuje się konkretną cenę transakcyjną z przyszłości, a nie średnią cenę rynkową na dzień, na który sporządza się oświadczenie”.

Samorządowiec nie zgadzał się też z zarzutem dotyczącym tego, że nie wykazał tej działki w kolejnym oświadczeniu majątkowym - po spisaniu notarialnej przedwstępnej umowy sprzedaży i zainkasowaniu ok. 80 proc. ceny. Jak wyjaśniał, ostatnie raty za działkę opóźniły się i w związku z tym prawo własności ostatecznie zostało przeniesione w następnym roku. „Gdybym ujął tę działkę w swoim oświadczeniu majątkowym, wówczas wykazałbym jej wartość podwójnie - i wartość działki i kwotę zainkasowaną za jej sprzedaż" - pisał.

Socha jest prezydentem Żor od 1998 r. Wcześniej był właścicielem prywatnej firmy transportowej i biura podróży. Ma 52 lata, jest bezpartyjny. W poprzednich wyborach zwyciężył w pierwszej turze, pokonując pięciu innych kandydatów i uzyskując ponad 59 proc. głosów.

W ostatnich wyborach w drugiej turze Socha pokonał swojego byłego zastępcę Wojciecha Kałużę, uzyskując blisko 52,9 proc. głosów. W pierwszej turze prezydenta poparło ponad 44 proc. głosujących, a jego ówczesnego zastępcę - 25 proc. Wkrótce potem Socha zwolnił Kałużę wskazując, że utracił do niego zaufanie. (PAP)

ID produktu: 40442731 Rok wydania: 2015
Autor: Elżbieta Klat-Górska,Lidia Klat-Wertelecka
Tytuł: Ustawa o gospodarce nieruchomościami. Komentarz [PRZEDSPRZEDAŻ]