Prezydent w Olecku (warmińsko-mazurskie), w zakładzie "Prawda", który współpracuje z koncernem IKEA spotkał się z załogą i prezesem Grupy Ikea Mikaelem Ohlssonem, który przyjechał do Polski. Istniejąca od ponad 20 lat firma "Prawda" zatrudnia 1200 osób, jest wykonawcą mebli i podzespołów do mebli Ikea.

Jak powiedział prezydent, w Olecku w przeddzień Święta Niepodległości zjawił się nieprzypadkowo. "Pamiętamy o wielkiej historii, o wielkich bohaterach walki o niepodległość Polski. Jesteśmy im wdzięczni, pamiętamy o nich, czcimy ich, ale dzisiejszy wymiar patriotyzmu polskiego to wymiar przede wszystkim dobrej pracy, postaw obywatelskich, to także patriotyzm dnia codziennego wyrażający się w tym, że potrafimy pracując myśleć zarówno o sobie, jak też o innych" - powiedział w zakładzie Komorowski.

Dodał, że patriotyzm to także otwartość na innych, zdolność organizowania pracy innym. Zwrócił uwagę, że przedsiębiorstwo "Prawda" bardzo dobrze radzi sobie zarówno w kontaktach biznesowych, jak też międzyludzkich z załogą.

"Tutaj w Olecku widać, że ten patriotyzm dnia codziennego to jest zdolność do prowadzenia dobrego biznesu, korzystając z otwartości, z możliwości kooperacji w bardzo szerokim wymiarze" - powiedział prezydent.

Komorowski uważa za sukces, że 18,5 proc. produkcji IKEI pochodzi z polskich zakładów.

Prezydent w Olecku uczestniczył także w uroczystości otwarcia miejskiego kompleksu widowiskowo-sportowego "Lega", inwestycji powstałej m.in. ze środków z Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury 2007-2013 za 36 mln zł.

"Dożyliśmy czasów, że w Olecku oddajemy do użytku tak wielkie inwestycje, jak ta za 36 milionów zł, a miasto było stać wyłożyć na nią z własnego budżetu 11 milionów zł. To jest wielka, dobra zmiana, której doświadczamy" - dodał Komorowski. Powiedział, że to szansa na lepsze życie dla mieszkańców Olecka.

"Lega" to jeden z nowocześniejszych tego typu obiektów w Polsce północno-wschodniej. Obiekt leży nad jeziorem. W kompleksie, którego częścią jest hala z basenem, są m.in. boiska do piłki możnej, siatkówki, koszykówki, siatkówki plażowej, stadion lekkoatletyczny, skate park i sala fitness.

Prezydent odwiedził w piątek wschodnią część woj. warmińsko-mazurskiego. Najpierw był w Gołdapi, gdzie wziął udział w konferencji poświęconej tzw. małemu ruchowi przygranicznemu. Konferencja została poświęcona szansom, jakie wprowadzenie takiego ruchu daje społecznościom przygranicznym.