Zdaniem prezydenta Uniejów - gmina do niedawna typowo rolnicza - jest doskonałym przykładem tego, jak powinno się wykorzystywać każdą okazję do rozwoju. Komorowski podkreślał też rolę burmistrza Uniejowa Józefa Kaczmarka.

„Każde miasto i każda wioska w naszym kraju mają swoją szansę. Problem polega na tym, żeby umieć ją w odpowiedni sposób wykorzystać. Zrozumieć, gdzie kryje się skarb, a później z determinacją i odwagą próbować ten skarb uchwycić. Tym skarbem są nie tylko bogactwa natury ukryte głęboko pod ziemią, ale również ludzie, którzy potrafią pracować i śmiało kształtować rzeczywistość wokół siebie” – powiedział Komorowski.

Dodał, że drzemiące głęboko pod ziemią wody termalne Uniejowa pracują teraz nie tylko „na rzecz nowych marzeń miasta i okolicy, ale także marzeń Polski o tym, żeby przybywało jak najwięcej miejscowości, które sobie świetnie radzą w ramach reguł tworzonych przez wolność gospodarczą i Unię Europejską".

„Ciszę się, że taką miejscowością jest właśnie Uniejów. Słynny do tej pory z miodów pitnych a teraz także i z wód termalnych” – powiedział Komorowski, który po odsłonięciu pamiątkowej tablicy i krótkiej części oficjalnej bez udziału mediów spotkał się w uniejowskim zamku z przedstawicielami miejscowej społeczności, a także z przedstawicielami władz samorządowych Uniejowa, Łodzi i woj. łódzkiego.

Rozporządzenie nadające status uzdrowiska miastu Uniejów wraz z sołectwami: Spycimierz, Spycimierz-Kolonia, Zieleń i Człopy premier Donald Tusk podpisał po koniec czerwca. Miasto czekało na tę decyzję prawie rok, bowiem już sierpniu 2011 r. Ministerstwo Zdrowia wydało opinię potwierdzającą, że Uniejów spełnia wszystkie warunki niezbędne do uzyskania statusu uzdrowiska, w którym leczone mogą być choroby ortopedyczno-urazowe, układu nerwowego, reumatologiczne, naczyń obwodowych i skóry.

Dzięki podpisowi premiera Uniejów stał się 45. uzdrowiskiem w Polsce, ale pierwszym w regionie łódzkim i pierwszym termalnym w kraju. Uniejowskie ciepłe wody lecznicze zawierają m.in. siarkę, radon, fluor, chlorki miedzi i żelaza, związki kwasu metakrzemowego oraz jod, którego zawartość jest taka jak w Bałtyku.

Związki zawarte w uniejowskich cieplicach poprawiają kondycję i witalność, a także wzmacniają odporność i elastyczność skóry. Wody są wykorzystywane również w leczeniu zwyrodnień stawów, przyspieszają gojenie ran, redukcję zmarszczek i cellulitu. W kuracjach „pitnych” pobudzają czynność wydzielniczą żołądka i trzustki, stymulują przemianę materii oraz uzupełniają niedobory jodu w organizmie.

Uniejowska woda może być również wykorzystywana w przemyśle spożywczym, np. przy wytwarzaniu żywności bez użycia soli. Miejscowi mieszkańcy na jej bazie przygotowują m.in. „termalne” ogórki małosolne, śledzie i chleb.

Mający niewiele ponad 3 tys. mieszkańców Uniejów stał się już liderem w dziedzinie wykorzystywania alternatywnych źródeł energii: wody geotermalnej i biomasy. Od kilku lat działa tu ciepłownia geotermalna, która ogrzewa m.in. domy jednorodzinne, bloki, przedszkole, szkoły i urzędy. Przy temperaturze powietrza poniżej minus 10 stopni C wodę dodatkowo podgrzewa kocioł na biomasę - słomę, zrębki drzewne, wierzbę energetyczną. Biomasa i wody termalne będą zasilały również elektrownię, która wkrótce ma zaopatrywać Uniejów w prąd. Po zakończeniu inwestycji ciepło geotermalne będzie nie tylko ogrzewało, ale też oświetlało miasto i zasilało urządzenia energetyczne.

Dzięki wykorzystywaniu dotacji unijnych Uniejów zrealizował też wiele turystyczno-rekreacyjnych inwestycji. Jedną z nich jest największy w Polsce kompleks basenów termalnych, w którym są m.in. otwarte i kryte baseny rekreacyjno-lecznicze, sauny, komora śnieżna o temperaturze -10 st. C, bar wodny, kręgielnia i sala balowa. Przy basenach jest również ujęcie wody pitnej.

Baza turystyczna to także Dom Pracy Twórczej, Zagroda Młynarska i odrestaurowany uniejowski zamek, który przed laty był siedzibą arcybiskupów gnieźnieńskich. W tych ostatnich obiektach stworzono miejsca noclegowe dla turystów. W Kasztelu Rycerskim w wielkich drewnianych baliach można natomiast zażywać kąpieli m.in. w czekoladzie, piwie i różanych płatkach.

Uniejów posiada też nowy kompleks sportowy, który nosi imię zmarłego niedawno b. zawodnika piłkarskiej reprezentacji Polski Włodzimierza Smolarka. W skład kompleksu wchodzą m.in. dwa podgrzewane wodami termalnymi pełnowymiarowe boiska piłkarskie - jedno ze sztuczną, drugie z naturalną trawą.(PAP)

duk/ mok/ gma/