W 2015 r. miasto przekaże na realizację wybranych w głosowaniu projektów 10 mln zł. Głosowanie rozpocznie się 1 października, potrwa 12 dni.

W sumie do trzeciej edycji Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego zgłoszono ok. 200 wniosków. Ostateczną listę 10 droższych i 20 tańszych projektów, które znajdą się na karcie do głosowania ułożył specjalnie powołany zespół opiniujący.

Wśród nich są m.in. inicjatywy budowy wiat rowerowych przy szkołach w Poznaniu, ratowania sieci poznańskich fortów, promocji powstania wielkopolskiego wśród młodzieży lub rewitalizacji terenów rekreacyjnych w mieście. Poprzeć będzie można też projekt budowy wypożyczalni sprzętu wodnego, lub stworzenia ułatwień w dostępie do informacji dla osób niedowidzących i niewidomych w miejscach użyteczności publicznej.

"Pod głosowanie trafią najlepsze projekty. Cieszy, że są one bardzo różne, dotyczą różnych dzielnic i różnych zadań. Niektóre tematy pojawiają się w propozycjach do budżetu obywatelskiego po raz kolejny. Pokazuje to, jak palące są to sprawy - tak jest chociażby z przyszłością poznańskich fortów , czy przystani nad Wartą" - powiedział w piątek PAP kierownik Oddziału Dialogu Społecznego poznańskiego urzędu miasta Maciej Milewicz.

Budżet obywatelski w Poznaniu po raz pierwszy został podzielony na dwie pule: projektów dużych, gdzie maksymalna kwota do uzyskania to 8 mln zł i małych, do których kwalifikują się projekty nieprzekraczające 1 mln zł. Miasto liczy, że dzięki temu rozwiązaniu z budżetu obywatelskiego uda się zrealizować więcej mniejszych kosztowo projektów.

Poznaniacy mogli zgłaszać projekty do budżetu obywatelskiego od końca kwietnia do 15 czerwca. Najtańsze pomysły mieszkańców zostały wycenione we wnioskach na 5 tys. zł, najdroższe na 8 mln zł.

W październiku, w głosowaniu, oprócz poznaniaków posiadających prawo wyborcze, będą mogli wziąć udział studenci oraz osoby, które ukończyły 16 lat i są zameldowane w mieście.

Dzięki aktywności mieszkańców i budżetowi obywatelskiemu do tej pory m.in. rozbudowano Hospicjum Pallium, wybudowano nowe ścieżki rowerowe oraz otwarto Ośrodek Krótkotrwałego Pobytu dla Osób Niepełnosprawnych.

Poznański Budżet Obywatelski ma zwiększyć udział poznaniaków w kształtowaniu polityki miasta. Roczny budżet Poznania to około 2,8 mld zł. (PAP)