Wśród największych i najdroższych projektów, na które można oddać głos znalazły się m.in.: budowa muzeum KKS Lech Poznań, budowa wielofunkcyjnej hali sportowej i planetarium, rewitalizacja pływalni przy Arenie oraz parku Cytadela, czy inicjatywa zasadzenia 1050 dębów dla Polski.

W tym roku głosować mogą wszyscy mieszkańcy miasta, którzy ukończyli 16 lat niezależnie od zameldowania. Kwota do wydania została zwiększona w stosunku do poprzednich edycji przedsięwzięcia o 5 mln zł. Tegoroczną nowością jest też podział projektów na projekty ogólnomiejskie i dzielnicowe, realizowane w pięciu dzielnicach: Stare Miasto, Nowe Miasto, Wilda, Jeżyce, i Grunwald.

Do Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego 2016 wpłynęło łącznie ponad 270 wniosków. Pod głosowanie poddano 170 projektów.

„Wśród największych, ogólnomiejskich projektów dominują projekty inwestycyjne, dotyczące remontów lub przebudowy dróg, ulic, ścieżek rowerowych, modernizacji obiektów sportowych. Podobnie w projektach dzielnicowych dominują inicjatywy związane z placami zabaw, wybiegami dla psów, remontami chodników” – powiedziała w czwartek PAP Sylwia Stec z Urzędu Miasta Poznania.

W czwartek, w pierwszym dniu głosowania utrudniony był dostęp do strony internetowej, na której można było wybierać najlepsze projekty; witryna nie podołała zainteresowaniu internautów. Na razie nie wiadomo, czy z tego powodu termin zakończenia głosowania nie zostanie przełożony o jeden dzień.

Głosy oddawać można w specjalnych namiotach w centrum miasta i w punktach informacyjnych Urzędu Miasta Poznania. Ponadto uruchamiane będą mobilne rowerowe punkty konsultacyjne i weekendowe punkty głosowania na poznańskich targowiskach.

Poznański Budżet Obywatelski jest jednym z pierwszych partycypacyjnych budżetów w Polsce. W trakcie pierwszych trzech edycji zgłoszono do budżetu obywatelskiego prawie 700 pomysłów, spośród których do realizacji wybrano 14. Na projekty oddano w sumie 130 tys. głosów. Z budżetu obywatelskiego w Poznaniu m.in. rozbudowano Hospicjum Pallium i wybudowano nowe ścieżki rowerowe.

Roczny budżet Poznania wynosi ok. trzy miliardy złotych. (PAP)