Jak poinformował minister spraw parlamentarnych Miguel Relvas, od lipca 2011 r. do sierpnia 2012 r. zadłużenie portugalskich miast w bankach zmniejszyło się z 5,4 mld euro do poziomu 4,9 mld euro.

„Władze portugalskich miast wykazały się niezwykłą skutecznością w obniżaniu długu wobec sektora bankowego. Umiejętnej redukcji zobowiązań wobec instytucji finansowych nie towarzyszył jednak spadek jakości usług samorządów miejskich w stosunku do lokalnych społeczności” - powiedział Miguel Relvas.

Według biuletynu statystycznego Narodowego Banku Portugalii, szacowane w połowie ub.r. na 5,4 mld euro zadłużenie gmin miejskich wobec banków, było rekordowym wynikiem w historii tego kraju.

Miguel Relvas przypomniał, że wysiłek oszczędnościowy władz portugalskich miast przyczynił się w znacznym stopniu do uporządkowania państwowego budżetu oraz poniesiony został kosztem załogi samorządowych instytucji.

„Jednym z czynników, który pozwolił wygospodarować więcej środków na spłatę długu była prawie 2-procentowa redukcja personelu we wszystkich urzędach miejskich”, poinformował Relvas.

Spłata zobowiązań samorządów wobec banków była jednym z warunków umowy kredytowej, jaką Portugalia zawarła w maju br. z Międzynarodowym Funduszem Walutowym i Unią Europejską. Na jej podstawie uruchomiono linię kredytową w wysokości 78 mld euro, w której 12 mld euro zostało przeznaczone na naprawę portugalskiego sektora bankowego.

 

W Portugalii jest 308 miast, z czego w 115 liczy mniej niż 10 tys. mieszkańców.

Z Lizbony Marcin Zatyka (PAP)

zat/ drag/