Podczas konferencji prasowej w Rzeszowie Poręba mówił, że Ortyl "dysponuje wszystkimi instrumentami, żeby tę kampanię właściwie przeprowadzić". "Ma wiedzę na temat tego, jakie są plany województwa, jeśli chodzi o środki unijne oraz różnego rodzaju przedsięwzięcia, które on zaplanował w kolejnych latach" – zaznaczył europoseł PiS.

Poręba podkreślił, że Ortyl jest też "naturalnym kandydatem PiS na funkcję marszałka". Zdaniem Poręby Ortyl jest "absolutnie dobrym marszałkiem".

Według Poręby głównym celem PiS w regionie "jest utrzymanie władzy w sejmiku". "Liczymy na około 20 mandatów w 33-osobowym sejmiku. Chcemy kontynuować te zmiany, które PiS rozpoczęło w ostatnim czasie" – podkreślił. Cztery lata temu PiS zdobyło 15 miejsc w sejmiku.

Mieszkający w Mielcu Ortyl startuje w wyborach do podkarpackiego sejmiku z pierwszego miejsca w okręgu nr 2, który obejmuje powiaty: dębicki, mielecki, ropczycko-sędziszowski i strzyżowski. Poręba nie chciał ujawnić nazwisk pozostałych kandydatów, ale zapowiedział, że będą znane oficjalnie jeszcze w środę lub w czwartek.

Ortyl ma 60 lat. Jest absolwentem Politechniki Rzeszowskiej. Do 1992 roku pracował w Ośrodku Badawczo Rozwojowym WSK Mielec. W latach 1998-2002 był wicemarszałkiem woj. podkarpackiego, a w latach 2005-2007 wiceministrem rozwoju regionalnego; od 2005 do 2013 był senatorem.

Marszałkiem woj. podkarpackiego został 27 maja ubiegłego roku. Do zmiany we władzach sejmiku doszło w związku z postawieniem poprzedniemu marszałkowi zarzutów korupcyjnych. Koalicje PO-PSL-SLD zastąpiła koalicja PiS i Prawicy Rzeczpospolitej.

W wyborach do sejmiku woj. podkarpackiego w 2010 r. zwyciężyło Prawo i Sprawiedliwość, które uzyskało 38,53 proc. głosów, co dało partii 15 mandatów. Drugie miejsce zajęła PO - 21,71 proc. głosów, 7 mandatów. Tyle samo mandatów uzyskało PSL, przy poparciu sięgającym 21,53 proc. Na czwartym miejscu był SLD, który zdobył 12,31 proc.; ugrupowanie otrzymało 4 mandaty.(PAP)

Wybory samorządowe 2014 - zobacz listę gotowych do pobrania wzorów wyborczych>>>