Pierwszy przetarg na zakup w sumie 20 niskoemisyjnych i niskopodłogowych autobusów na potrzeby komunikacji miejskiej władze Białegostoku ogłosiły w pierwszej połowie listopada. Chodzi o unijny projekt "Poprawa dostępności centrum Białegostoku dla komunikacji miejskiej"; zarezerwowano w nim na te zakupy 32 mln zł netto.

Zamówienie było podzielone na dwie części. W pierwszej miasto było zainteresowane zakupem w sumie 18 autobusów jedno- i dwuczłonowych z silnikami na olej napędowy, w drugiej mowa była o dwóch autobusach o napędzie hybrydowym, spalinowo-elektrycznym.

Kilka dni temu okazało się, że do przetargu na sprzedaż miastu 18 niskoemisyjnych autobusów o napędzie spalinowym nikt się nie zgłosił, a ofertę dostarczenia miastu dwóch pojazdów hybrydowych złożył jeden producent takich autobusów - Volvo Bus Corporation.

Trwa analiza tej oferty na autobusy o napędzie hybrydowym, a w pozostałym zakresie został ogłoszony nowy przetarg.

"Zależy nam na zakupie nowoczesnych autobusów. Tym samym zrealizujemy kolejny etap, prowadzonych przez nas od kilku lat, inwestycji tworzących sprawny system komunikacji miejskiej" – powiedział, cytowany w komunikacie, zastępca prezydenta Białegostoku Adam Poliński.

Jak informował wcześniej magistrat, do 2021 roku miasto planuje zakup co najmniej 72 nowych autobusów. Przybliżony koszt tej inwestycji, to ok. 110 mln zł netto. Zakupy będą współfinansowane z Programu Operacyjnego Polska Wschodnia oraz Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego 2014-2020.

W ramach projektu "Poprawa dostępności centrum Białegostoku dla komunikacji miejskiej", samorząd otrzymał także dofinansowanie m.in. przebudowy kilku ulic, kampanii promocji komunikacji miejskiej, wprowadzania systemu informacyjnego dla obsługi przewozów osób niepełnosprawnych, czy zakupu biletomatów na przystankach i w autobusach.

Łączna wartość tego projektu to - jak informowało PAP miasto - blisko 109,5 mln zł; z UE pochodzi blisko 84,5 mln zł.(PAP)