Jak poinformowała PAP w czwartek dyrektorka biura wojewody Karolina Bogusz, samorządy będą mogły składać wnioski od 1 do 15 września.

W ramach programu gmina, w tym miasto na prawach powiatu, może złożyć tylko jeden wniosek o dofinansowanie, natomiast powiat ziemski - nie więcej niż dwa. Samorządy mogą starać się o dotację do 50 proc. kosztów inwestycji drogowych planowanych na 2018 r., ale nie więcej niż 3 mln zł.

"Wśród inwestycji, które mogą być realizowane w ramach programu są m.in. budowa, przebudowa, remont drogi powiatowej lub gminnej. Zadanie musi być wykonane w 2018 r." - podkreśliła Bogusz.

Wojewoda podkarpacki ma do dyspozycji w tej edycji programu ponad 69 mln zł. Połowa tej kwoty przeznaczona zostanie na inwestycje gminne, połowa na drogi powiatowe.

Wnioski, które złożą samorządy zostaną ocenione pod względem formalnym i merytorycznym przez specjalnie powołaną w tym celu komisję działającą przy wojewodzie.

Na Podkarpaciu w latach 2009-2016 przebudowano i wyremontowano łącznie ponad 1,1 tys. km dróg lokalnych. Samorządy na realizację zadań otrzymały z budżetu państwa dofinansowanie w wysokości ponad 380 mln zł. (PAP)