Przed rozpoczęciem spotkania na Rynku Nowomiejskim artyści wykuli z lodu postać św. Mikołaja. Posąg będzie stał przez najbliższe dni, o ile pozwoli na to aura, obok liczącej 180 metrów kwadratowych szopki. W niej znajduje się 25 figur naturalnej wielkości.

"W okresie Bożego Narodzenia wszelkie spory powinny gasnąć. Źle by się jednak stało, gdybyśmy musieli czekać specjalnie na święta, żeby tak było. Takie spotkania przywracają wiarę w to, że potrafimy się ze sobą porozumieć, bez względu na poglądy i nie myśleć o tym, co nas dzieli. Przychodzą na to spotkanie często ludzie, dla których będzie to być może jedyna kolacja wigilijna, a na pewno jedyna w szerszym gronie. Nie zapominajmy siadając przy suto zastawionych stołach, że są osoby samotne i potrzebujące" - powiedział PAP obecny na wigilii przewodniczący rady miasta Marcin Czyżniewski.

Na zaproszenie prezydenta miasta Michała Zaleskiego, również uczestniczącego w spotkaniu i łamiącego się opłatkiem z mieszkańcami, odpowiedziało wielu torunian.

"Ci, którzy tutaj przyszli, potwierdzają, że jest nam ze sobą – torunianom – bardzo dobrze. Jesteśmy otwarci, serdeczni, tolerancyjni. Cieszymy się swoim miastem i oczekujemy na piękne święta. Od lat staje tutaj wspaniała szopka, którą odwiedzają tysiące osób, a przy której odbywa się przez wiele kolejnych dni kolędowanie" - mówił prezydent Zaleski.

Poza świątecznymi życzeniami dla wszystkich, włodarz miasta składał je także indywidualnie mieszkańcom, a razem z biskupem diecezji toruńskiej Andrzejem Suskim wręczał także upominki – nie tylko dla dzieci.

Po życzeniach rozpoczął się koncert kolęd i pastorałek w wykonaniu Aleksandry Szwed i zespołu The CzadMakers. Uczestnicy wigilii próbowali tradycyjnych świątecznych potraw, a także ciast.

"Święta są po to, żeby spędzać razem czas, a nie tylko samemu w domu. Toruń zawsze jest piękny, a w tym okresie wyjątkowy. Widać też otwartość na drugiego człowieka i jego potrzeby" - podkreślał odwiedzający bożonarodzeniową szopkę Dariusz.

Dzieci pozowały do zdjęć ze św. Mikołajem i przechadzającym się w tłumie reniferem. W konkursach można było wygrać choinki.

"Nie byłoby poczęstunku i prezentów, gdyby nie darczyńcy, którzy po raz kolejny wsparli tę inicjatywę. W imieniu torunian dziękuję im za ten piękny gest" - dodał prezydent Zaleski.

Miejską wigilię zorganizowały Biuro Toruńskiego Centrum Miasta i Toruńska Agenda Kulturalna. (PAP)