We wtorek w Chmielniku przedstawiciele inwestora - Świętokrzyskiego Zarządu Dróg Wojewódzkich (ŚZDW) i wykonawcy - kieleckiego przedsiębiorstwa "Fart", podpisali umowę na realizację przedsięwzięcia.

Prace mają rozpocząć się w wakacje. Inwestycja będzie realizowana w ramach Programu Operacyjnego Polska Wschodnia na lata 2014 - 2020, a wartość przedsięwzięcia to ponad 37 mln zł. 

Zakres robót budowlanych obejmuje budowę ok. 2,7 km nowego śladu drogi wojewódzkiej nr 765, po północno-wschodniej stronie Chmielnika. 

Obwodnica będzie rozpoczynała się na pierwszym od strony Kielc wjeździe do Chmielnika - tu na skrzyżowaniu z drogą krajową nr 73 powstanie rondo. Dalej trasa będzie przebiegała w kierunku wschodnim i południowo-wschodnim. Na skrzyżowaniach z drogami powiatowymi zaplanowano m.in. wiadukt i rondo. Obwodnica połączy się z istniejącą trasą wojewódzką w okolicy chmielnickiego cmentarza - także tu będzie wybudowane rondo. 

Wzdłuż obwodnicy będzie wybudowany chodnik i ścieżka rowerowa. Powstaną też miejsca obsługi rowerzystów oraz zatoki autobusowe z wiatami przystankowymi. Wokół obwodnicy powstaną też drogi zbiorcze, obsługujące przyległe tereny. 

"Oprócz tego, że wybudujemy drogę wojewódzką w nowym śladzie, będziemy przebudowywali także w nowym śladzie ok. 1,5 kilometra drogi krajowej nr 73. Na tej drodze wybudujemy duże rondo obsługujące drogę krajową, wojewódzką oraz powiatową, która będzie bezpośrednio kierowała do Chmielnika" - powiedział dziennikarzom dyrektor ŚZDW, Damian Urbanowski. 

Budowa trasy ma się zakończyć w listopadzie 2018 r. Inwestycja ma przed wszystkim wyprowadzić ciężki ruch z chmielnickiego rynku. 

Droga wojewódzka nr 765 łączy dwa świętokrzyskie miasta: Chmielnik i Osiek. Trasa umożliwia dalszą podróż krzyżującymi się w Chmielniku drogami krajowymi - nr 78 ze Śląska i nr 73 z Kielc przez Tarnów do Jasła na Podkarpaciu - do Osieka, gdzie łączy się ona z DK nr 79 Warszawa-Sandomierz-Kraków. (PAP)

Dowiedz się więcej z książki
Prawo zamówień publicznych. Komentarz
  • rzetelna i aktualna wiedza
  • darmowa wysyłka od 50 zł