W piątek ostatnie umowy w programie podpisywano w Grajewie, Sokółce i Michałowie. Dotyczą one realizacji zadań na drogach w powiatach grajewskim, sokólskim i białostockim.

 

W tegorocznej edycji programu w Podlaskiem samorządy zrealizują 40 inwestycji na 14 drogach powiatowych i 26 gminnych. Z budżetu państwa pochodzi na ten cel 53,8 mln zł. Planuje się, że samorządy dołożą do tych inwestycji 58,5 mln zł.

 

Najwięcej odcinków dróg zostanie zmodernizowanych w powiatach sokólskim i siemiatyckim - po ponad 32 km. Sporo także w powiecie augustowskim - 21,5 km, 17,1 km w powiecie wysokomazowieckim. Są jednak także powiaty, gdzie powstanie zaledwie po około kilometra drogi (grajewski - 1,7 km, łomżyński - 1,3 km, suwalski - 0,9 km). Żadna inwestycja nie zostanie zrealizowana w powiecie zambrowskim - wynika z danych Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego.

 

Powiat grajewski przebuduje około 1 km dróg do przemysłowej części miasta Grajewo. Chodzi o budowę kilku skrzyżowań drogowych. Z budżetu państwa na ten cel jest przeznaczonych 2,1 mln zł.

 

W powiecie sokólskim m.in. zostanie przebudowanych około 10,9 km dróg lokalnych by zintegrować je komunikacyjnie z drogą krajową nr 8. Przebudowane będą m.in. odcinki Korycin – Zakale, Dzięciołówka – Długi Ług – Białousy, z Milewszczyzny do drogi powiatowej, Korycin – Rudka – Dzięciołówka – Nowinka – Ostra Góra. Inwestycje będzie realizować gmina Korycin. Z budżetu państwa pochodzić będzie na ten cel 2,7 mln zł.

 

W powiecie białostockim natomiast m.in. w gminie Supraśl będzie modernizowanych 4,2 km dróg, co ma poprawić układ komunikacyjny Uzdrowiska Supraśl. Będzie budowana ulica abp Mirona Chodakowskiego, przebudowywany odcinek ulic Konarskiego i Cieliczańskiej oraz przebudowywana droga Supraśl - Cieliczanka. Inwestycje będzie realizować gmina Supraśl. Dotacja z budżetu państwa to 2,7 mln zł.

 

Podlaski Urząd Wojewódzki w Białymstoku poinformował, że już wiadomo, iż są oszczędności w programie po przetargach. Oznacza to, że będzie mogło powstać jeszcze więcej dróg, bo będą mogły być zrealizowanie niektóre projekty z listy rezerwowej.

 

Jak powiedziała PAP Emilia Jachimska z biura prasowego wojewody podlaskiego, wiadomo, że łącznie na drogi powiatowe i gminne pozostała do rozdysponowania kwota 9 mln zł. W przyszłym tygodniu samorządy z listy rezerwowej będą mogły starać się o te pieniądze.

 

W latach 2009-2010 w Podlaskiem w ramach Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych zmodernizowano 384,4 km dróg. Było to 139 projektów. Z budżetu państwa na ten cel pochodziło łącznie 115,5 mln zł, a wkład własny samorządów to 126,1 mln zł.

 

Narodowy Program Przebudowy Dróg Lokalnych realizuje Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji.(PAP)

 

kow/ mki/