Nagrody wręczono w środę w Operze i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku; otrzymują je osoby szczególnie zasłużone dla kultury województwa podlaskiego.

92-letni Wiktor Szwed jest przedstawicielem mniejszości białoruskiej w Polsce, mieszka w Podlaskiem i pisze po białorusku. Jest poetą, tłumaczem i publicystą; nagrodę otrzymał za całokształt dokonań, będących - jak uzasadniła kapituła - "pamięcią życia białoruskiej mniejszości narodowej w Polsce". "To ważna nagroda dla mnie, bo podsumowuje moje życie, napisałem siedemnaście książek i dalej pracuję" - powiedział PAP.

Aktorka Barbara Muszyńska-Piecka nagrodę otrzymała za 50 lat pracy artystycznej. Doceniona została za talent oraz wyjątkowe kreacje aktorskie, zwłaszcza na scenie Białostockiego Teatru Lalek. "Po to jesteśmy na scenie, żeby cieszyć widza, dzieci i dorosłych. Kochamy te oklaski, miłe słowa, życzliwe i cieszymy się z nagród, bo to w jakiś sposób utwierdza nas w tym, że wybraliśmy właściwe miejsce na ziemi" - powiedziała w rozmowie z PAP Muszyńska.

Aleksandra Wasyluka doceniono za "działalność na rzecz promocji prawosławia w kraju i zagranicą". W ramach działalności Stowarzyszenia OrthNet i serwisu internetowego OrthPhoto, z wystawą fotograficzną "Kolory Prawosławia. Polska" odwiedził ponad 50 miejsc w 15 krajach.

"Około 50 mln osób dowiedziało się, że prawosławie jest w Polsce, a ok. 300-400 tys. ludzi zobaczyło zdjęcia. Myślę, że sporo tych osób przyjechało na Podlasie, zobaczyło region, a jeszcze więcej chce to uczynić i o to nam właśnie chodziło" - powiedział.

Nagrody otrzymali również: Marlena Borowska, wyróżniona za 25 lat pracy na rzecz rozwoju sztuki muzycznej w województwie podlaskim, Urszula Stankiewicz z Muzeum Podlaskiego - za 35 lat archeologicznej pracy badawczej, Przemysław Filip Karwowski z Teatru Lalki i Aktora w Łomży za całokształt pracy artystycznej i przygotowanie ponad 60 scenografii oraz pedagog Tadeusz Szerszewski za "zachowanie pamięci patriotycznej" wśród dzieci i młodzieży w Bielsku Podlaskim.

Nagrody zostały przyznane po raz szesnasty. Każdy z laureatów otrzymał po 7 tys. zł.

Marszałek województwa podlaskiego Jerzy Leszczyński podkreślił, że takie wyróżnienia są ważne dla rozwoju twórczości Podlasia. "To osoby wartościowe w województwie, w kraju i na świecie. To przyczynia się do rozwoju województwa, możemy dumnie patrzeć na przyszłość regionu w zakresie edukacji, kultury, mamy się czymś chwalić" - mówił Leszczyński.

Dotąd nagrody artystyczne marszałka województwa podlaskiego otrzymało ponad 80 osób. Wśród nich są m.in. artyści Jerzy Maksymiuk, Andrzej Strumiłło, Leon Tarasewicz.(PAP).