Jak powiedział we wtorek na konferencji prasowej w Rzeszowie marszałek woj. podkarpackiego Władysław Ortyl, przez te kilka dni "chcemy pokazać Podkarpacie z jak najlepszej strony i zachęcić do zainwestowania u nas".

I Forum Polonii Amerykańskiej w Polsce to wspólna inicjatywa samorządu województwa podkarpackiego i Stowarzyszenia "Wspólnota Polska". Imprezie patronuje marszałek Senatu, izba wyższa również dofinansowała forum.

Główne obrady forum, które potrwa od przyszłego wtorku do soboty, odbędą się w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym w podrzeszowskiej Jasionce.

W imprezie ma wziąć udział ok. 120 uczestników. Będą to członkowie Kongresu Polonii Amerykańskiej, przedstawiciele organizacji Pangea Network oraz innych polonijnych organizacji z Ameryki Północnej. Udział wezmą również przedstawiciele polonijnego biznesu nie tylko z terenu USA i Kanady, ale również z m.in. Norwegii, Francji, Szwajcarii i Litwy.

Ortyl podkreślił, że forum rozpocznie się uroczystą sesją sejmiku woj. podkarpackiego, na której radni przyjmą stosowną uchwałę. "Organizując to forum wypełniamy obowiązki wobec wielu mieszkańców Podkarpacia, którzy wyjechali za granicę w różnych momentach historycznych. Po tym spełnieniu obowiązków chcemy pokazać nasze możliwości, zachęcić do zainwestowania u nas" - mówił.

Obecny na konferencji wiceprzewodniczący senackiej komisji spraw emigracji i łączności z Polakami za granicą Artur Warzocha (PiS) podkreślił, że organizacja FPA wpisuje się w politykę Senatu wobec Polonii.

"Wiemy co zawdzięczamy Kongresowi Polonii Amerykańskiej w czasach komunizmu. Ale teraz są nowe wyzwania i trzeba poszukać jakiś wspólnych elementów, aby tę współpracę rozwijać. Zależy nam bardzo na tym, aby KPA był aktywnym podmiotem i partnerem wobec administracji Stanów Zjednoczonych. Chcielibyśmy również by był rzecznikiem naszych interesów na arenie międzynarodowej" - dodał.

Według senatora jednym z zadań, którym może zająć się amerykańska Polonia jest bronienie dobrego imienia Polski. Jako przykład podał reakcję KPA na słowa b. prezydenta USA Billa Clintona, który mówiąc o Polsce i Węgrzech stwierdził, że oba kraje "które nie byłyby wolne" bez udziału USA, kraje te uznały, że "z demokracją jest za dużo kłopotu" i "chcą przywództwa w stylu Putina". KPA wydał oświadczenie w tej sprawie, w którym skrytykował słowa b. prezydenta USA. Kongres wyraził też "mocne poparcie" dla "wyłonionego w wyborach rządu demokratycznej Polski".

Warzocha wyraził nadzieję, że "ta linia będzie kontynuowana, nawet w sposób bardziej dobitny".

Program forum przewiduje organizację kilku części tematycznych. Pierwszą z nich będzie panel poświęcony polityce polonijnej, w ramach którego odbędą się dyskusje na temat rozwoju kontaktów Polonii z Macierzą poprzez współpracę z instytucjami i organizacjami państwowymi, samorządowymi oraz gospodarczymi.

Istotnym elementem tego panelu będzie posiedzenie Dyrektorów Krajowych Kongresu Polonii Amerykańskiej. Obrady KPA nigdy do tej pory nie były przeprowadzane poza terenem Ameryki.

Kolejny panel poświęcony będzie tematyce gospodarczej. Na tę część programu będzie się składał objazd studyjny po obszarach podwyższonej aktywności gospodarczej i wizyty w firmach z branż, które stanowią inteligentne specjalizacje województwa podkarpackiego.

Odbędzie się także konferencja "Ja dla Polski-Polska dla mnie", podczas której poruszone zostaną zagadnienia dotyczące m.in. znaczenia polonijnych liderów w budowaniu silnych relacji gospodarczych oraz integracji polskich i polonijnych środowisk. W czasie forum zostaną również wręczone państwowe odznaczenia za zasługi dla wybitnych polonijnych działaczy.

Uczestnicy forum zwiedzą również najważniejsze atrakcje turystyczne regionu. W ramach objazdu zobaczą m.in. obiekty architektury drewnianej, która jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych elementów pejzażu architektonicznego i kulturowego regionu.

Polonusi zobaczą również m.in. Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku, galerię prac Zdzisława Beksińskiego, która znajduje się w Muzeum Historycznym w Sanoku, Zamek w Krasiczynie czy wioskę tematyczną Osada Kresowa w Baszni Dolnej. (PAP)