Jak poinformował PAP rzecznik prasowy marszałka województwa podkarpackiego Tomasz Leyko, kontynuowana będzie również współpraca z państwami Unii Europejskiej. „Szczególnie z regionami krajów, z którymi Podkarpacie współpracuje. Wśród nich są m.in. Czechy (kraj Zlinski), Rumunia (okręg Suczawa) czy Węgry (komitat Vas)” - dodał.

Samorząd planuje też w najbliższym czasie pogłębić współpracę z partnerem azjatyckim - chińskim Regionem Autonomicznym Kuangsi-Czuang. Współpraca zapoczątkowana została w 2011 r., zaś w czerwcu 2015 r. podpisano porozumienie o ustanowieniu partnerskich relacji pomiędzy regionami.

Ważnym kierunkiem polityki zagranicznej samorządu będzie również rozwój współpracy z Polonią i Polakami za granicą. Jednym z elementów tych działań będzie I Forum Polonii Amerykańskiej, które pod koniec lipca br. ma odbyć się w podrzeszowskiej Jasionce.

Leyko zaznaczył, że bardzo ważne sprawy dla regionu podejmowane będą w Brukseli, gdzie region ma swoje przedstawicielstwo.

„Przede wszystkim będziemy chcieli rozwijać kontakty w ramach Międzyregionalnej Grupy Karpackiej, która powstała w lutym br. przy Komitecie Regionów. Utworzenie grupy to inicjatywa marszałka woj. podkarpackiego. Jednym z priorytetowych tematów grupy będzie stworzenie Makroregionalnej Strategii UE dla Karpat – dokumentu, który pozwoli na efektywny rozwój terytorialny ściany wschodniej UE” - podkreślił rzecznik.

Obecnie grupa liczy 33 członków z 4 państw.

Ważnym kierunkiem działań dla regionu jest także lobbowanie w UE, za utworzeniem szlaku drogowego Via Carpatia, który połączyłby państwa bałtyckie m.in. z Gracją. W tym roku planowana jest organizacja Podkarpackiego Forum Drogowego, podczas którego nastąpi przyjęcie nowych sygnatariuszy porozumienia o współpracy na rzecz budowy Via Carpatia. Nowymi stronami porozumienia staną się województwa lubelskie, mazowieckie i podlaskie. Do tej pory porozumienie podpisały, oprócz Podkarpacia, także Komitatem Borsod-Abauj-Zemplen (Węgry), Samorządowy Kraj Koszycki i Samorządowy Kraj Preszowski (Słowacja).

Leyko dodał, że jeśli chodzi o politykę gospodarczą województwa na najbliższe lata, to jej celem będzie wzmocnienie relacji z tymi państwami, które mają największa wymianę handlową z regionem. Są to m.in. Niemcy, USA, Ukraina, Francja, Wielka Brytania, Kanada i Słowacja.

„Jako samorząd chcemy przede wszystkim wspierać przedsiębiorców w taki sposób, w jaki oni oczekują. Dlatego też działania samorządu w zakresie zagranicznych relacji gospodarczych będą uwzględniały aktualne potrzeby lokalnych przedsiębiorców”- zaznaczył Leyko.

Wzmocnieniu relacji gospodarczych służyć mają m.in. organizowanie misji gospodarczych - wyjazdowych i przyjazdowych - dla przedsiębiorców, dziennikarzy i innych podmiotów mających wpływ na relacje gospodarcze. Planowane są również wyjazdy na targi i inne imprezy wystawiennicze oraz współpraca z izbami handlowymi.

Najważniejsze imprezy, w jakich planowany jest udział samorządu woj. i przedstawicieli lokalnych przedsiębiorców to m.in. targi lotnicze w Berlinie oraz w Paryżu, festiwal polsko-irlandzki PolskaEire2016 w Dublinie, targ branży rolniczej SIAL China w Szanghaju i Forum Agentów Handlowych w Weronie. (PAP)