Prokuratura Rejonowa w Kielcach postawiła Tadeuszowi D. sześć zarzutów; pięć dotyczy przyjmowania korzyści majątkowych w zamian za załatwienie lub obietnicę załatwienia sprawy, szósty - przekroczenia uprawnień przy organizowaniu przetargów.

W tej sprawie zatrzymano jeszcze sześć osób; m.in. radnego gminy i przedsiębiorcę z Kielc. Wszyscy mają zarzuty korupcyjne.

Tadeuszowi D. grozi do 10 lat więzienia. W ubiegły czwartek trafił na trzy miesiące do aresztu. Sąd Rejonowy w Kielcach zdecydował o tym, obawiając się, że na wolności wójt mógłby nakłaniać świadków oraz innych podejrzanych do zmiany zeznań lub wyjaśnień.

Jak poinformował rzecznik Sądu Okręgowego w Kielcach sędzia Marcin Chałoński, sąd teraz musi wyznaczyć termin posiedzenia, na którym rozpatrzy zażalenie wójta.

Podczas poniedziałkowej sesji rady gminy Piekoszów złożono wniosek o referendum w sprawie odwołania wójta. Zdaniem zastępcy wójta Bogusława Krukowskiego referendum w tej sprawie przysporzyłoby gminie kosztów, których teraz trzeba unikać, bo - jak powiedział -„sytuacja finansowa gminy jest bardzo trudna".

Gmina Piekoszów ma 10 mln zł długu, co stanowi ponad 70 proc. jej budżetu. „Będziemy starać się doprowadzić do płynności finansowej gminy" - powiedział PAP Krukowski.

Krukowski zapowiedział szukanie oszczędności, dlatego planowane są m.in. zwolnienia w urzędzie gminy i jednostkach podległych. Planuje też wyłączanie ulicznych lamp po północy oraz zmniejszenie dofinansowania do przewozów komunikacji miejskiej.

Krukowski liczy, że pod koniec roku gmina zaoszczędzi ok. 2 mln zł, co pomoże uzyskać płynność finansową.