Jak poinformował w poniedziałek dziennikarzy marszałek województwa zachodniopomorskiego, Olgierd Geblewicz, zdecydowano o uruchomieniu projektu, mimo że koszt całkowitej jego realizacji blisko dwukrotnie przewyższył wstępne kalkulacje.

 

Wcześniej zakładano, że budowa muzeum zamknie się w 41 mln zł. Jednak projekt architektoniczny, który wygrał konkurs, oraz realizację koncepcji wnętrza gmachu oszacowano ostatecznie na ponad 70 mln zł.

 

"Liczymy, że uda się nam uzyskać współfinansowanie centralne, a także z funduszy europejskich" - zaznaczył Geblewicz. "Jeśli przedstawimy wyjątkowy projekt, będziemy mieć większe szanse na dofinansowanie" - uznał marszałek.

 

Urząd marszałkowski chce, by dokumentacja budowlana powstała w ciągu roku. Początek budowy planowany jest na 2014 r. Swoje podwoje muzeum miałoby otworzyć dla zwiedzających w latach 2015-16.

 

Jak tłumaczył dyrektor Muzeum Narodowego w Szczecinie, Lech Karwowski, nowo powstające muzeum ma stworzyć "niespotykaną jakość w muzealnictwie światowym". "50 proc. muzeum ma zająć wystawa poświęcona ilustracji zjawiska falowości w przyrodzie, wychodząc od żywiołu wody. Kolejna przestrzeń zostanie przeznaczona na przedstawienie historii żeglugi i jej techniki - od wiosła przez żagle, parę aż do motoru" - zaznaczył dyrektor.

 

Budynek Muzeum Morskiego ma stanąć nad Odrą w centrum miasta, na wyspie Łasztownia. Bryła muzeum ma przypominać niedokończony kadłub statku. (PAP)

 

epr/ hes/