Jak poinformował w środę PAP Jan Piątkowski, dyrektor wydziału zarządzania kryzysowego w płockim Urzędzie Miasta, ćwiczenia „Bariera 2015” odbędą się 2 i 3 czerwca.

Zarządzenie o ich przeprowadzeniu wydał prezydent Płocka. W sprawdzianie uczestniczyć będzie m.in. policja, Państwowa Straż Pożarna, pogotowie ratunkowe, a także straż miejska, sanepid, Wojskowa Komenda Uzupełnień oraz pluton ratownictwa chemicznego PKN Orlen.

Piątkowski wyjaśnił, że w pierwszym dniu ćwiczeń rozegrany zostanie epizod symulujący zagrożenie powodziowe dzielnicy Płocka położonej w rejonie rzeki Słupianki, dopływu Wisły, natomiast w drugim dniu na terenie zakładu produkcyjnego „Exdrob” przeprowadzona zostanie symulacja wycieku amoniaku.

„Chodzi o sprawdzenie w praktyce działania i współpracy poszczególnych służb, instytucji i urzędów w sytuacji kryzysowej. Chcemy by scenariusze ćwiczeń były jak najbardziej zbliżone to rzeczywistych zdarzeń, by uczestnicy ćwiczeń mieli świadomość, że muszą wykonać określone procedury by ratować ludzi. Przebieg ćwiczeń, wnioski, będą następnie przedmiotem analizy” – powiedział Piątkowski.

Dodał, że w przypadku scenariusza zagrożenia powodziowego przeprowadzony zostanie m.in. sprawdzian budowy mobilnej zapory, chroniącej przed rozprzestrzenianiem się powodzi, a w przypadku epizodu z wyciekiem amoniaku planowane są działania ratownicze, w tym ewakuacja rannych, a także organizacja zastępczych miejsc szpitalnych w jednym z budynków w centrum miasta.

W ramach ćwiczeń sprawdzony zostanie również stanu przygotowania kadry kierowniczej i pracowników bezpośrednio wykonujących zadania obronne w płockim Urzędzie Miasta, a także stan gotowości systemu mobilizacyjnego rozwinięcia Sił Zbrojnych w ramach akcji kurierskiej z udziałem tamtejszej Wojskowej Komendy Uzupełnień. (PAP)