W sumie do opolskiego urzędu miasta wpłynęło ponad 130 propozycji inwestycji, które mogłyby być zrealizowane w przyszłym roku w ramach budżetu obywatelskiego, puli pieniędzy w budżecie miasta przeznaczonej na realizację zadań zgłoszonych przez mieszkańców, jednostki pomocnicze czy organizacje pozarządowe. Na ten cel w przyszłorocznym budżecie Opola będzie co najmniej 2 mln zł.

Wiceprezydent Opola Krzysztof Kawałko poinformował w środę, że spośród zgłoszonych przez mieszkańców pomysłów do realizacji formalną i merytoryczną ocenę pozytywnie przeszło 97. Na nie mieszkańcy Opola będą głosować między 15 a 30 września. Każdy będzie mógł wskazać trzy najlepsze, jego zdaniem, wnioski. Głosować będzie można przez internet albo za pomocą kart do głosowania i urn, które mają stanąć m.in. w ratuszu, szkołach, bibliotekach i instytucjach podległych miastu we wszystkich dzielnicach Opola.

Oddać głos będzie mógł każdy, kto jest wpisany do rejestru wyborców w Opolu.

42 złożone przez opolan wnioski zaopiniowano negatywnie. Kawałko wyjaśniał, że np. nie miały one wymaganych 20 podpisów albo ich realizacja miała mieć miejsce na terenie, które nie należy do miasta. Wszystkie te wnioski zostaną opublikowane wraz z uzasadnieniem negatywnych opinii.

W środę w obecności mediów rozlosowano kolejność na liście do głosowania 97 pozytywnie zaopiniowanych propozycji.

Wiceprzewodniczący opolskiej rady miasta i szef klubu radnych Razem dla Opola Marcin Ociepa dodał, że do czasu rozpoczęcia głosowania mieszkańcy mogą zapoznać się ze wszystkimi zakwalifikowanymi do głosowania wnioskami oraz promować je i zachęcać do głosowania swoich bliskich czy sąsiadów.

Miasto zakłada realizację trzech lub więcej zadań wybranych przez mieszkańców. Jeśli koszt realizacji trzech wniosków z największą liczbą głosów będzie opiewać na więcej niż 2 mln zł, to – jak powiedział Kawałko – "władze miasta zastanowią się, by dołożyć pieniędzy i nie rezygnować z projektów".

Najwięcej złożonych przez mieszkańców Opola wniosków dotyczyło inwestycji infrastrukturalnych – budowy ścieżek rowerowych, parkingów, placów zabaw, remontów ulic. Wśród propozycji były też jednak np. organizacja Opolskiego Festiwalu Piwa, montaż stolików szachowych w parkach i na skwerach miejskich, organizacja spacerów kulturalno-historycznych "Poznaj Opole!", oczyszczenie dna kamionki Piast czy budowa miejskiego toru do jazdy na łyżworolkach.

Prócz Opola inwestycje w ramach budżetów obywatelskich w przyszłym roku realizować będą także Nysa – po raz pierwszy oraz Kędzierzyn-Koźle – po raz drugi.

Rzecznik nyskiego magistratu Artur Pieczarka podał PAP, że w Nysie na zadania wskazane przez mieszkańców zarezerwowanych będzie 750 tys. zł. Pomysły na inwestycje spisane w postaci wniosków są przyjmowane od 11 sierpnia do 10 września. Głosowanie odbędzie się między 12 a 20 listopada, a lista wybranych zadań ma być znana 22 listopada.

Jarosław Jurkowski z urzędu miasta w Kędzierzynie-Koźlu poinformował z kolei, że w jego mieście wnioski do realizacji w ramach tegorocznego budżetu obywatelskiego już wskazano. Wybrano dwa z ponad 50 - modernizację terenu rekreacyjno-sportowego przy ul. Wieczorka, gdzie ma być m.in. zbudowany nowy plac zabaw, stworzona strefa fitness i zbudowana zjeżdżalnia. Drugie wskazane zadanie to termoizolacja budynku Publicznej Szkoły Podstawowej nr 11 na os. Pogorzelec.

Władze Kędzierzyna-Koźla zarezerwowały tym razem na budżet obywatelski milion zł. W ub. roku była to kwota 400 tys. zł. (PAP)

kat/ eaw/ gma/