"Z wykonanej po ubiegłorocznym Festiwalu analizy wynikało, że dotychczasowa formuła imprezy się wyczerpała. Stąd liczne zmiany w programie bieżącej edycji. Mniej będzie blichtru, pokazów peruk i ekskluzywnego fryzjerstwa, a więcej interaktywnych spotkań z mieszkańcami" – wyjaśniła w rozmowie z PAP Magdalena Sosnowska z referatu promocji sieradzkiego magistratu, który jest organizatorem Open Hair Festival.

Zdaniem prezydenta Sieradza Pawła Osiewały, patron imprezy, słynny sieradzanin i kreator fryzur Antoine Cierplikowski, stał się inspiracją do stworzenia w jej ramach nowej propozycji – Open Space, czyli festiwalu wolnej przestrzeni. Organizatorzy nie koncentrują się już na fryzjerskiej działalności Antoine’a, lecz przypominają o tym, że był również kreatorem stylu, makijażu i ubioru, osobą nadzwyczaj kreatywną i ekscentryczną.

Postać Cierplikowskiego i rola, jaką odegrał w kreowaniu wizerunku Sieradza, stała się także pretekstem do poważniejszej dyskusji w gronie ponad 200 samorządowców, przedsiębiorców i specjalistów od kreowania marki, uczestniczących w piątkowej konferencji "Marka miasta – rzeczywistość czy kreacja". Jak zaznaczyła Sosnowska, uczestnicy podzielili się własnymi doświadczeniami w tworzeniu marek miast i opracowywaniu ich strategii.

Festiwal kontynuowany będzie na sieradzkim rynku, gdzie w piątkowy wieczór odbędą się koncerty SoniMiki oraz Little White Lies. Poprzedzi je akcja "chcesz usiąść – zrób sobie krzesło", podczas której widownia sama będzie mogła wykonać sobie tekturową bryłę do siedzenia.

W sobotę rynek opanują twórcy - odbędą się tam warsztaty kreatywności, targi designu i rękodzieła. Na scenie na pl. Wojewódzkim zagra grupa Manchester, zespół Lemon a także DJ Adamus i Paula. Na jednej ze ścian miasta powstanie mural wykonany techniką 2D.

Niedziela poświęcona będzie dziedzinom, w których specjalizował się patron Open Hair Festival. W siedzibie starostwa będzie można obejrzeć zmagania uczestników XXXI Konkursu Uczniów Fryzjerstwa im. Antoine’a Cierplikowskiego, a na rynku - całą rodziną wziąć udział we wspólnej stylizacji. Na pl. Wojewódzkim zaplanowano pokazy makijażu, fryzjerstwa, projekcję filmu o Antoine. Gwiazdą wieczoru będzie Maryla Rodowicz.

Antoni Antoine Cierplikowski urodził się w 1886 w Sieradzu. W Łodzi uczył się zawodu fryzjera, skąd - uciekając przed służbą wojskową - trafił do Paryża. W pierwszej połowie ubiegłego stulecia był jednym z najsłynniejszych na świecie mistrzów grzebienia i kreatorów stylu.

Wśród klientek Antoine'a były najsłynniejsze aktorki i artystki tamtych czasów: Marlena Dietrich, Greta Garbo, Josephine Baker, Pola Negri, Isadora Duncan, Mata Hari, Brigitte Bardot; z jego usług korzystało w sumie sześć koronowanych głów. Od 1938 roku pracował też w Stanach Zjednoczonych, gdzie m.in. czesał Eleonorę Roosevelt, żonę prezydenta USA.

Starsi mieszkańcy Sieradza do dziś wspominają jego ekscentryczne zwyczaje, m.in. spał w szklanej trumnie, zasypywał Sieradz kwiatami zrzucanymi z helikoptera. Zmarł w 1976 r. i został pochowany w Sieradzu.

Pierwszy Sieradz Open Hair Festival odbył się w 2009 r. w setną rocznicę wykreowania przez Antoine'a fryzury "chłopczycy". (PAP)