"W Łodzi jest najlepsze muzeum sztuki współczesnej, tu jest ogromna tradycja wytwórni filmowej i szkoły filmowej, tu są dobre tradycje muzyczne. To jest miasto, które ma wielkie możliwości, dużo dobrych instytucji, ale ciągle jeszcze myślę, że nie osiągnęło tej rangi i marki kulturowej w Polsce, na jaką zasługuje" - mówiła w poniedziałek w Łodzi Omilanowska, w czasie zwiedzania zrewitalizowanej dawnej elektrociepłowni EC1.

Służby prasowe rządu i ministerstwa kultury zapowiadały, że szefowa resortu kultury oraz prezydent Łodzi Hanna Zdanowska podpiszą w poniedziałek list intencyjny ws. współprowadzenia przez MKiDN i miasto instytucji "EC1 Łódź – Miasto kultury". Dzięki temu działalność kulturalna w zrewitalizowanej dawnej elektrociepłowni EC1 wsparta byłaby także przez budżet centralny. Podawano także, że list ma dotyczyć utworzenia współprowadzonego Narodowego Centrum Kultury Filmowej.

Jednak na spotkaniu m.in. z mediami podczas zwiedzania zrewitalizowanej elektrociepłowni EC1 szefowa resortu kultury zapowiedziała, że przygotowywane są "ostatnie szczegóły i dogranie projektu, o którym we wtorek poinformuje premier Ewa Kopacz na konferencji prasowej".

Przyznała, że celem prowadzonych od dłuższego czasu rozmów między miastem i ministerstwem jest sformułowanie takiej postaci prawnej, która pozwoli podjąć miastu współpracę z MKiDN "w kwestii rozsądnego i właściwego zagospodarowania przestrzeni EC1".

Zdaniem Omilanowskiej przygotowany projekt "będzie bardzo dobrą dźwignią dla działań w obszarze kultury na następne dziesięciolecia dla miasta". Spowoduje także - jej zdaniem - że Łódź zyska nowe miejsce, które będzie z nią kojarzone.

Przyznała, że resort kultury zaangażował się w projekt, któremu patronuje premier Ewa Kopacz, aby wykorzystać przestrzenie stworzone dzięki ogromnemu zaangażowaniu środków unijnych i uratowaniu wielkiego zespołu industrialnego EC1 dla kultury "w sposób przemyślany, rozplanowany na wiele lat na naprawdę wielowątkową działalność". "Działalność, która będzie wsparta nie tylko przez środki lokalne, ale także przez budżet centralny" - zaznaczyła.

Rewitalizacja budynków zabytkowej elektrociepłowni EC1 prowadzona jest od kilku lat. Projekt, obejmujący obiekty usytuowane na powierzchni blisko 40 tys. m kw. podzielony został na dwie części - EC1 Wschód i EC1 Zachód.

Wschodnia część pełnić ma funkcje kulturalno-artystyczne - ma tu powstać m.in. centrum sztuki filmowej, biblioteka, galeria i teatr dźwięku. Jesienią tego roku ma zostać otwarte najnowocześniejsze w Europie planetarium. Obecnie zrewitalizowana część obiektów wynajmowana jest na działalność kulturalno-rozrywkową; organizowane są tu koncerty, przedstawienia, konferencje.

W części zachodniej EC1 powstaje Centrum Nauki i Techniki, czyli ośrodek edukacyjno-wystawienniczy zajmujący się promocją nauki i rozwoju techniki. Wartość całego projektu wynosi 274 mln zł brutto, z czego niemal 83 mln zł to unijne dofinansowane.

EC1 stanowi część Nowego Centrum Łodzi - projektu rewitalizacyjnego obejmującego ponad 90 ha pow. w samym centrum miasta. W centralnej jego części znajduje się budowany podziemny dworzec multimodalny Łódź Fabryczna wraz z tunelem oraz otaczającymi go ulicami.(PAP)