Projekt ma być realizowany w koncepcji „zaprojektuj i wybuduj” w ciągu 34 miesięcy firma. Przebudowa obejmie odcinek drogi krajowej nr 22 od ronda Sybiraków do granic miasta, tj. ulice: Łukasińskiego, Bierzarina i Walczaka.

„Rok będzie trwało projektowanie, kolejne dwa lata wykonawstwo w dwóch etapach. W związku z tym ten przetarg już przed nami, ogłaszamy go dzisiaj i czekamy na wszystkich tych, którzy będą oferty składać. Łączna wartość inwestycji to ponad 60 mln zł” - powiedział Wójcicki.

Dodał, że ten odcinek drogi nr 22 jest wylotem na Gdańsk, ale także prowadzi do strefy ekonomicznej znajdującej się w okolicach ul. Walczaka i terenów po byłej fabryce „Silwana”, które samorząd zamierza uzbrajać w ramach dodatkowych środków.

„Ta inwestycja (modernizacja DK 22 - PAP) będzie możliwa dzięki dofinansowaniu ze środków europejskich, ze środków Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Dzisiaj złożyliśmy wniosek o dofinansowanie. W lipcu będziemy mieli informację, jak sprawa dofinansowania wygląda” - dodał Wójcicki.

Zapytany o działania miasta, jeśli takiego dofinansowania nie będzie, Wójcicki powiedział dziennikarzom, że wówczas miasto będzie zastanawiać się i etapować inwestycję, jednak zaznaczył, że są wielkie szanse na uzyskanie dofinansowania.

Przebudowa drogi krajowej nr 22 na omawianym odcinku zakłada dobudowanie drugiej jezdni do istniejącej wraz z infrastrukturą, tj. m.in. chodnikami i ścieżkami rowerowymi.

Prezydent mówił, że ogłoszony w piątek przetarg wpisuje się w realizację Wieloletniego Planu Inwestycyjnego Gorzowa na lata 2016-23. Plan ten został oficjalnie zaprezentowany na początku tego tygodnia.

Podczas piątkowej konferencji prasowej prezydent Wójcicki poinformował także, że miasto w wyniku przeprowadzonych w czwartek przetargów sprzedało kolejne nieruchomości za ponad 4 mln zł. Chodzi o działki przy ulicach: Wróblewskiego, Żwirowej i Łysej. (PAP)