Listy Prawa i Sprawiedliwości do sejmików wojewódzkich zatwierdził w nocy z wtorku na środę komitet polityczny PiS.

Jak poinformował PAP w środę lider śląskich struktur tej partii Wojciech Szarama, w Bielsku-Białej listę do sejmiku otworzy Andrzej Kamiński, w Katowicach Bożena Borys-Szopa, w Rybniku Tadeusz Gruszka, w Gliwicach Zbigniew Przedpełski, w Chorzowie Bronisław Korfanty, w Częstochowie Ryszard Majer, a w Sosnowcu – Michał Wójcik.

O mandat radnego sejmiku nie będzie starał się 16 listopada obecny radny PiS, b. wicewojewoda śląski, Artur Warzocha, który ma być kandydatem środowisk prawicowych w wyborach prezydenta Częstochowy. Nie wystartuje też wieloletni radny, ostatnio szef klubu PiS w sejmiku Czesław Sobierajski. Sobierajski, który w przeszłości był posłem (X, I, III i VII kadencji), w środę został nim ponownie – zastępując w Sejmie Izabelę Kloc, która w Rybniku wygrała wybory uzupełniające do Senatu.

W poprzednich wyborach do Sejmiku Woj. Śląskiego radnymi z ramienia PiS zostali m.in. b. prezydencka minister Bożena Borys-Szopa oraz b. szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego Bogdan Święczkowski (który później ze względów proceduralnych utracił mandat, na fotelu radnego zastąpił go następny z listy kandydat PiS). Teraz – według informacji Szaramy – na liście są m.in. „doświadczeni samorządowcy, ale też osoby nowe, młode”.

Według informacji Szaramy, Borys-Szopa ponownie otworzy listę PiS do sejmiku w Katowicach. Drugi będzie tam dotychczasowy radny Piotr Czarnynoga (wcześniej m.in. starosta powiatu bieruńsko-lędzińskiego). W Bielsku-Białej pierwszy na liście będzie dotychczasowy wiceprzewodniczący sejmiku Andrzej Kamiński, drugi - b. poseł PiS (V i VI kadencji) Kazimierz Matuszny.

Na czele rybnickiej listy znajdzie się b. senator PiS Tadeusz Gruszka, a na jej drugim miejscu obecna radna sejmiku Urszula Grzonka. „Jedynką” listy gliwickiej zostanie Zbigniew Przedpełski. „To biznesmen, osoba znająca się na zarządzaniu dużymi jednostkami gospodarczymi, przede wszystkim na energetyce” - zaanonsował kandydata Szarama. Z drugiego miejsca wystartuje obecna radna sejmiku Barbara Dziuk.

Na pierwszym miejscu chorzowskiej listy PiS do sejmiku znajdzie się b. senator PiS (VI i VII kadencji) Bronisław Korfanty. W okręgu częstochowskim listę PiS otworzy Ryszard Majer – obecny radny tego miasta, b. radny wojewódzki i wiceprzewodniczący sejmiku. „To osoba doświadczona, ciesząca się w Częstochowie dużym poparciem” - podkreślił Szarama. Pierwszy na liście PiS w Sosnowcu będzie Michał Wójcik – obecnie w sejmiku radny Solidarnej Polski.

Szarama zasygnalizował w środę, że nie może jeszcze przekazać ostatecznych list z wszystkich okręgów. „Pewne szczegóły mogą jeszcze ulec tam zmianie” - wyjaśnił poseł.

W wyborach 2010 r. PiS uzyskało w Sejmiku Woj. Śląskiego 11 spośród 48 mandatów. Wygrała PO, zdobywając 22 mandaty, SLD uzyskało 10 mandatów, Ruch Autonomii Śląska - trzy, a PSL – dwa. W toku kadencji PiS utraciło dwa głosy – radni z listy tego ugrupowania przeszli pod szyldy RAŚ i Solidarnej Polski. Koalicję początkowo tworzyły PO, PSL i Ruch Autonomii Śląska; po odejściu z niej RAŚ wiosną 2013 r. PO i PSL zawarły „porozumienie techniczne” z SLD.

W wyborach samorządowych, które odbędą się 16 listopada br., mieszkańcy woj. śląskiego wybiorą 45 radnych Sejmiku Woj. Śląskiego (dotąd 48 radnych). Powodem jest spadek liczby mieszkańców regionu poniżej 4,5 mln.(PAP)

Wybory samorządowe 2014 - zobacz listę gotowych do pobrania wzorów wyborczych>>>