Inwestycja powstała dzięki pieniądzom z Programu Infrastruktura i Środowisko oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska we Wrocławiu. Prace trwały od maja 2010 r.

 

„Nowa inwestycja przyczyni się do oczyszczenia wód Nysy Łużyckiej, która jest rzeką graniczną z naszymi zachodnimi sąsiadami” - powiedział Marek Mielczarek, prezes zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu (WFOŚiGW).

 

Wyjaśnił, że w wodach rzeki jest pełno bakterii fekalnych, które pochodzą z szamb w przygranicznych gminach wiejskich, m.in. Platerówce i Sulikowie.

 

„Tam ścieki praktycznie bez oczyszczenia trafiają do gleby lub wprost do Czerwonej Wody, dopływu Nysy Łużyckiej. Skutek jest taki, ze zagrożone są m.in. ujęcia wody pitnej dla Zgorzelca i Goerlitz oraz kąpieliska po obu stronach granicy. Chociaż gminy Platerówka i Sulików mają wodociągi, to do niedawna nie było tam ani jednego kilometra kanalizacji” - poinformował PAP Robert Borkacki, rzecznik prasowy Wojewódzkiego Funduszu Ochrony środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu.

 

Budowa oczyszczalni jest częścią większego projektu pod nazwą „Uporządkowanie gospodarki wodno-ściekowej gmin leżących w zlewni rzeki Czerwona Woda”. Realizuje go spółka Suplaz, powołana przez gminy Platerówka, Sulików i Zgorzelec, zrzeszone w Związku Gmin Ziemi Zgorzeleckiej. Spółce przyznano unijną dotację w wysokości 36 mln zł.

 

Borkacki dodał, że WFOŚiGW we Wrocławiu wsparł zadanie pożyczką w wysokości ponad 10 mln zł. Za te pieniądze spółka już wybudowała oczyszczalnię. Trwają prace nad siecią wodociągową i kanalizacyjną. Łączna długość tych instalacji to ponad 56 km. Już wykonano 41 km. Z kanalizacji skorzysta ponad 4,5 tys. mieszkańców. Cały projekt jest oszacowany na ponad 60 mln zł.

 

Na Dolnym Śląsku jest realizowanych i przygotowywanych 10 projektów z Programu Infrastruktura i Środowisko obsługiwanych przez WFOŚiGW we Wrocławiu. Ich łączna wartość to ok. 670 mln zł. Fundusz m.in. monitoruje i pomaga podczas opracowania projektów do udziału w konkursach, ocenia złożone wnioski, zawiera umowy, rozlicza i nadzoruje realizację inwestycji i przekazuje środki unijne.

 

Samorządowcy, oprócz zakładu w Sulikowie, realizują także budowę nowej oczyszczalni ścieków w Nowogrodźcu. Zmodernizowanych zostanie siedem takich obiektów w: Dzierżoniowie, Oławie, Henrykowie, Strzegomiu, Chociwelu, Środzie Śląskiej i Bielawie. W regionie powstanie łącznie 450 km kanalizacji i sieci wodociągowej. (PAP)

 

umw/ mki/