Gmina Białystok będzie miała w tej spółce, o nazwie "Stadion miejski", 100 proc. udziałów, powinna ona powstać do 1 marca 2013 roku. Jak mówił Truskolaski, utworzenie takiej spółki celowej jest optymalnym rozwiązaniem, które pozwoli na sfinansowanie inwestycji.

W przyszłości spółka ma bowiem wyemitować obligacje, by w ten sposób uzyskać pieniądze na dokończenie budowy. Projekty uchwał, które umożliwią przekształcenia, mają być przedstawione Radzie Miasta Białystok na najbliższej sesji.

MOSiR w Białymstoku zostanie zlikwidowany, a na jego bazie powstanie też jeszcze jeden podmiot, o nazwie Białostocki Ośrodek Sportu i Rekreacji (BOSiR), który powinien zacząć działać od 1 stycznia 2013 roku jak zakład budżetowy. Przejmie on od MOSiR dotychczasowy zakres działalności, z wyjątkiem spraw związanych ze stadionem i zapleczem treningowym.

Chodzi o trzy miejskie pływalnie, stadion lekkoatletyczny, lodowisko i ośrodek sportów wodnych. Prezydent dodał, że pracownicy dotychczasowego MOSiR, znajdą pracę albo w spółce "Stadion miejski", albo w BOSiR.

Stadion miejski w Białymstoku budowany jest przez hiszpańsko-polskie konsorcjum, którego liderem jest obecnie hiszpańska firma OHL (Obrascon Huarte Lain SA).

Pierwotnie miał być gotowy w tym roku. Miasto jednak wypowiedziało umowę zwycięzcy pierwszego przetargu, polsko-francuskiemu konsorcjum. Powodem były opóźnienia w pracach. Sprawa trafiła do sądu, a w drugim przetargu wybrano konsorcjum hiszpańsko-polskie.

Obecny termin zakończenia inwestycji to początek 2014 roku. Miejski stadion w Białymstoku ma być obiektem na 22,5 tys. widzów, spełniającym standardy UEFA. Stadion powstaje przy znacznym wsparciu funduszy unijnych z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego. (PAP)

rof/ eaw/ dym/