„Budowa parku trwała kilka miesięcy. Na powierzchni blisko 1 ha powstał plac wraz z fontanną. Otaczają go miejsca do siedzenia tworząc amfiteatr. Jest ścieżka zdrowia i siłownia zewnętrzna oraz plac zabaw. Są stoliki do gier planszowych i tenisa stołowego. Całość została oświetlona, obsadzona kwiatami, krzewami i drzewami. Miejsce jest monitorowane” – powiedziała rzecznik magistratu Katarzyna Kwiecień.

Park odmienił dość zaniedbaną część osiedla, która nazywana była przez oświęcimian "trójkątem bermudzkim". Obok niej przejeżdża większość turystów przybywających do Muzeum Auschwitz.

Kwiecień poinformowała, że przygotowanie parku kosztowało ponad 2,5 mln zł. Miasto pozyskało dofinansowanie w wysokości 1,6 mln zł z Oświęcimskiego Strategicznego Programu Rządowego. Reszta pochodziła z budżetu samorządu.

Rzecznik dodała, że w tym roku dzięki pieniądzom z OSPR wyremontowanych zostanie m.in. kilka uliczek w rejonie miejskiego rynku.

Oświęcimski Strategiczny Program Rządowy został przyjęty w 1996 r. po konflikcie wokół centrum handlowego nieopodal murów byłego niemieckiego obozu Auschwitz, które budowała prywatna spółka. Jest skierowany do samorządów rejonu Oświęcimia. Zakłada przede wszystkim uporządkowanie i zagospodarowanie terenów wokół Muzeum Auschwitz.

Od 1997 r. na inwestycje pod auspicjami Programu z budżetu państwa trafiło ok. 103 mln zł. Fundusze te - wraz z wkładem beneficjentów, który wyniósł ok. 75 mln zł - umożliwiły realizację inwestycji o łącznej wartości ok. 178 mln zł. Między innymi zmodernizowany został w znacznym stopniu układ komunikacyjny w Oświęcimiu, a w zaadaptowanych zabytkowych budynkach zlokalizowanych nieopodal byłego obozu Auschwitz I powstała Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. rtm. Pileckiego.

Pierwszy etap Programu obejmował lata 1997-2001. Rada Ministrów przyjęła później drugą część dokumentu na lata 2002-2006, trzecią - 2007-2011 i czwartą - 2012-2015. W sierpniu ub.r. rząd podjął uchwałę o ustanowieniu piątego etapu. Obejmuje lata 2016-2020.

W V etapie OSPR mają zostać ukończone inwestycje o kluczowym znaczeniu dla dostępności otoczenia byłego niemieckiego obozu Auschwitz I oraz Auschwitz II-Birkenau. To m.in. droga do tzw. Judenrampe, czyli torowiska między byłymi obozami, gdzie podczas wojny bieg kończyły transporty z późniejszymi ofiarami obozu, a także przystosowanie znajdujących się tam dawnych magazynów spożywczych dla potrzeb stałej ekspozycji muzealnej przybliżającej historię tego miejsca. To także droga, która odsunie ruch samochodów z bezpośredniego otoczenia byłego Birkenau.

Sfinansowane mają zostać też m.in. opracowanie planu zagospodarowania przestrzennego gminy Oświęcim w rejonie sołectw Brzezinka, Harmęże i Pławy, które stanowią otoczenie byłego obozu Birkenau, a także budowa centrum edukacyjno-sportowego, jako zaplecza hotelowego.

Realizacja inwestycji w ramach V etapu Programu ma kosztować niemal 53,2 mln zł. Z budżetu państwa trafi na ten cel 35 mln zł. Wkład beneficjentów - samorządów gminy, miasta, powiatu i województwa, wynosi blisko 18,2 mln zł. (PAP)