Kilka miesięcy temu Półtorak wygrał konkurs na stanowisko nowego dyrektora tego teatru - placówki samorządu województwa.

Wyniki tego konkursu zarząd województwa jednak pod koniec czerwca anulował, uznając za zasadne skargi na procedurę i przebieg tej rekrutacji i ogłosił nowy konkurs. Uchwałę w trybie nadzoru unieważnił jednak szybko wojewoda podlaski, a skargę samorządu na to rozstrzygnięcie wojewody oddalił przed tygodniem Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku.

Formalnie zarządowi województwa przysługiwała możliwość zaskarżenia tego wyroku do NSA. W środę - jak wynika z komunikatu - zarząd przyjął informację dotyczącą sądowego rozstrzygnięcia i wyraził zgodę na rozpoczęcie procedury powołania na stanowisko szefa Teatru Dramatycznego Piotra Półtoraka.

Już niedługo po wyroku WSA w Białymstoku o tym, iż takie rozwiązanie będzie zarządowi rekomendował, mówił dziennikarzom dyrektor departamentu kultury Urzędu Marszałkowskiego Anatol Wap. Wyjaśniał wtedy, że przed powołaniem na stanowisko dyrektora placówki, kandydat musi podpisać umowę w sprawie warunków organizacyjno-finansowych i programu działania.

O uszanowanie wyroku sądu i zaakceptowanie wyniku konkursu prosili też wtedy marszałka - w liście otwartym - związkowcy z zakładowej Solidarności i członkowie koła Związku Artystów Scen Polskich przy teatrze.

Kontrakt z dotychczasową dyrektor Teatru Dramatycznego w Białymstoku Agnieszką Korytkowską-Mazur wygasł z końcem sierpnia. Osobą pełniącą obowiązki szefa placówki jest obecnie Małgorzata Dąbrowicz, dotychczas zastępca dyrektora.

 

Nowy szef placówki ma być powołany na trzy sezony artystyczne. (PAP)