Jak poinformowała PAP przewodnicząca Miejskiej Komisji Wyborczej w Olsztynie sędzia Anna Górczyńska, mandaty w nowej 25-osobowej radzie miasta zostaną podzielone między sześć komitetów wyborczych. Ośmiu radnych będzie miała PO, siedmiu PiS; po cztery - komitety Piotra Grzymowicza i Czesława Małkowskiego; po jednym mandacie zdobyły PSL oraz komitet popieranego przez SLD Andrzeja Ryńskiego.

Tak duże rozdrobnienie mandatów oznacza, że ugrupowanie przyszłego prezydenta Olsztyna - który zostanie wybrany w II turze między Czesławem Małkowskim a Piotrem Grzymowiczem - będzie musiało tworzyć tzw. szeroką koalicję z więcej niż jednym komitetem, żeby zyskać większość. Inaczej znajdzie się w opozycji.

W stosunku do wyniku wyborów samorządowych sprzed czterech lat najwięcej mandatów straciła PO, która w minionej kadencji miała 10 radnych. Najwięcej zyskało PiS, które miało dotychczas czterech radnych. W radzie miasta były też lokalne komitety: Małkowskiego (pięć mandatów) i Grzymowicza (cztery mandaty) oraz SLD (dwa mandaty).

Przez ostatnie cztery lata większość w olsztyńskiej radzie miasta miała rządząca koalicja PO i komitetu urzędującego prezydenta miasta Piotra Grzymowicza.

Dotychczas miejska komisja wyborcza nie podała nazwisk radnych, którzy uzyskali mandaty w poszczególnych okręgach wyborczych.(PAP)