Swoje pomysły przedstawiali kandydat PSL na prezydenta Szczecina Bohdan Roszkowski oraz kandydaci SLD do zachodniopomorskiego sejmiku Dariusz Wieczorek i Mariusz Fryska.

Roszkowski zaproponował, by obok działającego już roweru miejskiego, w Szczecinie powstał także kajak miejski. Kajak miałby służyć mieszkańcom, jako środek komunikacji, oraz turystom, którzy mogliby podziwiać Szczecin pływając po licznych jego akwenach, w tym po Odrze, jej odnogach czy np. Jeziorze Dąbskim - tłumaczył kandydat podczas konferencji prasowej przy szczecińskich nadodrzańskich bulwarach.

Jak przekonywał Roszkowski, w stworzenie systemu kajaka miejskiego - podobnie jak roweru miejskiego - powinno zaangażować się miasto. Dzięki temu korzystanie z kajaków byłoby tańsze niż wypożyczanie ich z komercyjnych wypożyczalni - dodał.

Według wizji kandydata, szczecinianie i turyści mogliby wypożyczać kajak w jednej ze stacji np. w prawobrzeżnej części miasta, by dostać się nim przez odnogi Odry do położonego na lewobrzeżu centrum, i oddać kajak przy reprezentacyjnych Wałach Chrobrego.

Stacje kajaka miejskiego miałyby być zlokalizowane przy Odrze Zachodniej i Wschodniej, ale także jeziorze Dąbie leżącym w granicach miastach i rzece Płoni - zaproponował.

Odra to jedna z istotniejszych osi transportowych w mieście, dzięki rzece można się dostać do ważnych dzielnic leżących przy wodzie, w tym Pomorzan - dodał.

O turystyce mówili także zachodniopomorscy kandydaci SLD. Kandydujący do sejmiku z drugiej pozycji listy Sojuszu Mariusz Fryska, przekonywał, że region powinien postawić na promocję i rozwój marin dla żeglarzy polskich, ale też i niemieckich.

Wprawdzie powstał Zachodniopomorski Szlak Żeglarski, ale nie funkcjonuje on tak jak powinien - mówił dziennikarzom. Szlak nadal jest nierozpoznawalny dla żeglarzy, nie zwiększyła się też liczba cumujących w marinach jednostek - dodał.

Trzeba go wypromować tak, aby mariny na trasie od Świnoujścia do Szczecina ożyły - podkreślił Fryska. To rewelacyjny produkt turystyczny, ale trzeba go popularyzować wraz z promocją całego województwa - zaznaczył kandydat.

Jak dodał kandydujący do sejmiku z pierwszego miejsca listy szef wojewódzkich struktur Sojuszu Dariusz Wieczorek, celem jest stworzenie marki turystycznej regionu. SLD przygotuje specjalny program "Pojezierze Drawskie drugimi Mazurami" - zapowiedział kandydat.

Obok Roszkowskiego o urząd prezydenta Szczecina będą się ubiegać: Dawid Krystek z SLD, Artur Szałabawka z PiS, Łukasz Tyszler z PO, Stefan Oleszczuk z Kongresu Nowej Prawicy, kandydatka niezależna Małgorzata Jacyna-Witt, a także urzędujący prezydent Piotr Krzystek.

W zachodniopomorskim sejmiku zasiada 16 radnych PO, trzech PSL, sześciu SLD, czterech PiS i jeden radny niezrzeszony. (PAP)

Wybory samorządowe 2014 - zobacz listę gotowych do pobrania wzorów wyborczych>>>