Wiceprezydent Opola Krzysztof Kawałko poinformował media we wtorek, że oferty potencjalnych inwestorów mogą być składane do 30 maja. Wyjaśnił, że wybrana w przetargu firma będzie musiała najpierw rozebrać obiekt. „Hala będzie w zasadzie nowa, ale zostaną z niej wykorzystane pewne elementy już istniejące” – mówił wiceprezydent wyjaśniając, że chodzi o konstrukcję charakterystycznej, półokrągłej kopuły, która zostanie wzmocniona i wypiaskowana.

Zapewnił, że przed wykonaniem projektu remontu przeprowadzono ekspertyzy dotyczące wytrzymałości pozostawianych elementów oraz analizę tego, czy bardziej opłaca się remontować istniejącą halę, czy wybudować w jej miejsce nową. „Z wyliczeń wyszło nam, że bardziej opłaca się remont, bo jest o około 8 mln zł tańszy. Poza tym zależało nam na tym, by zachować kształt bryły, bo wrósł on już w krajobraz Opola” – mówił wiceprezydent.

Kawałko dodał, że w ramach inwestycji powstaną też parkingi czy drogi dojazdowe. Według wiceprezydenta uda się też „odzyskać” część wyposażenia obiektu – np. około 2 tys. krzeseł. Kształt i kubatura budowli pozostaną te same. Zwiększy się natomiast liczba miejsc na widowni - z 2,2 tys. do 3,6 tys. „Z tym, że ponad 250 będzie na mobilnych trybunach” – tłumaczył Kawałko.

Wyjaśnił, że obiekt został tak zaprojektowany, by spełniał wymagania i stwarzał możliwość organizacji imprez sportowych o charakterze krajowym i światowym. „Będzie przystosowany do rozgrywek piłki ręcznej, siatkowej i koszykowej, a także np. badmintona” – powiedział samorządowiec.

Będą się w nim też mogły odbywać imprezy muzyczne – ma być poprawiona akustyka. Hala straci natomiast funkcje wystawienniczą, m.in. ze względu na fakt, że miasto w tym roku oddało do użytku Centrum Wystawienniczo-Kongresowe.

Szacowany koszt remontu hali to 30 mln zł. Ma on objąć zarówno prace budowlane, jak i wyposażenie Okrąglaka np. w krzesła, ławki, zegary, wyposażenie salki rozgrzewkowej, sauny czy siłowni. „Czyli wszystko, co pozwoli nowej hali funkcjonować” – doprecyzował wiceprezydent.

Dodał, że wykonawca remontu Okrąglaka powinien być znany w połowie czerwca, a w lipcu – po podpisaniu umowy - będą się mogły zacząć prace remontowe. Obiekt ma być oddany do użytku najpóźniej w drugiej połowie 2016 roku. W najbliższych dniach ma być też wiadome, czy inwestycję dofinansuje ministerstwo sportu. „Moglibyśmy w ten sposób uzyskać do 50 procent dofinansowania” – zaznaczył Kawałko.

Jak informuje na swojej stronie Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Opolu hala widowiskowo - sportowa Okrąglak została oddana do użytku w 1968 roku. Jej projektantami byli Jerzy Gottfried i konstruktor Władysław Feiferek. Odbywały się w niej m.in. eliminacje do mistrzostw świata w piłce siatkowej kobiet oraz do mistrzostw Europy w siatkówce kobiet i mężczyzn, międzynarodowe wystawy psów i kotów, targi motoryzacyjne, budownictwa czy wigilia dla bezdomnych. W marcu tego roku Okrąglak został wyłączony z użytkowania w związku z planowaną przebudową oraz z uwagi na zły stan techniczny. (PAP)