Światowe Dni Młodzieży zostały podzielone na dwa etapy. Pierwszy, czyli tzw. Dni w Diecezjach, odbędzie się w dniach 20-25 lipca w poszczególnych diecezjach, drugi to wydarzenia centralne w Krakowie i jego okolicach w dniach 25-31 lipca, w których od 27 do 31 lipca uczestniczyć będzie papież Franciszek.

Dyrektor Departamentu Kultury, Promocji i Turystyki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego Paweł Cukrowski powiedział na wtorkowej konferencji, że samorządowi zależało na tym, aby "wytworzyć w pielgrzymach pozytywne emocje, które spowodują, że będą ciepło myśleć o Mazowszu i będą myśleć, żeby na to Mazowsze kiedyś wrócić".

Do korzystania z przygotowanych przez samorząd atrakcji będą uprawniały identyfikatory opatrzone specjalnym hologramem, które zostaną przekazane pielgrzymom przyjeżdżającym do ośmiu diecezji: Płockiej, Radomskiej, Siedleckiej, Łowickiej, Łomżyńskiej i Drohiczyńskiej, Warszawskiej i Warszawsko-Praskiej.

Wśród 30 instytucji kultury, które pielgrzymi będą mogli zwiedzać za darmo, znalazły się m.in. Państwowe Muzeum Etnograficzne i Stacja Muzeum w Warszawie, Muzeum Mazowieckie w Płocku, Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu, Muzeum Walki i Męczeństwa w Treblince czy Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce.

Z myślą o pielgrzymach samorząd zorganizował liczne wydarzenia i spotkania, np. w Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu 21 lipca odbędzie się Dzień Kultury Ludowej Regionu, podczas którego w 10 chałupach chłopskich z końca XIX i początku XX wieku prezentowana będzie wystawa "Rok polski w tradycyjnych zajęciach codziennych". W wybranych zagrodach wiejskich będzie można zobaczyć pokazy zajęć gospodarskich oraz ludowego rzemiosła i rękodzieła, a także spróbować świeżo odwirowanego miodu z wiejskim chlebem i masłem. Na polanie przy ognisku zaplanowano koncerty zespołów folklorystycznych, naukę tańców i przyśpiewek.

Z kolei w niedzielę 24 lipca w Wykrocie k. Myszyńca odbędzie się Światowy Zlot Młodzieży Kurpiowskiej, w którym ma wziąć udział ok. tysiąca młodych ludzi z m.in. Litwy, Białorusi, Ukrainy, Meksyku, Włoch oraz mieszkańcy Kurpiowszczyzny i Mazowsza. Mottem spotkania jest przesłanie "Rodzina - fundamentem Kościoła i narodu". Patronat nad spotkaniem objął kard. Gerhard Mueller z Watykanu.

Muzeum Wsi Radomskiej zaprasza natomiast pielgrzymów 23 lipca do próbowania potraw kuchni polskiej przygotowanych m.in. przez Koło Gospodyń Wiejskich. Zaplanowano także naukę oberka, występy zespołów folklorystycznych oraz zespołów pieśni i tańca w strojach ludowych.

Od 20 do 24 lipca na skwerze Hoovera przy Krakowskim Przedmieściu działać będzie Miejska Strefa Kultury. Uczestnicy ŚDM będą tam mogli wziąć udział w spotkaniach z ciekawymi ludźmi, pokazach kina plenerowego, animacji. Codziennie w dwóch dwugodzinnych blokach (13-15 i 16-18, w niedzielę 12-14) w strefie zaplanowane są specjalne atrakcje - będzie można spotkać np. rycerzy z zamku w Liwie.

Samorząd przygotował też przewodnik "Mazowsze przeżyj i poczuj. Szlak papieski i drogi Jakubowe na Mazowszu", który został wydany w ośmiu językach i przekazany do diecezji. Zawiera on opis miejsc związanych z papieżem Janem Pawłem II, opis szlaków "Drogi św. Jakuba w Polsce" oraz informacje o największych atrakcjach turystycznych Mazowsza.

Pielgrzymi otrzymają także "mały gadżet" w postaci bidonu. Będzie się na nim znajdował kod QR, dzięki któremu będzie można pobrać bezpłatną aplikację mobilną, zawierającą informacje o atrakcjach turystycznych regionu, szlakach, wydarzeniach i obiektach sakralnych. Będzie ona dostępna także bezpośrednio w sklepach: Google Play, App Store oraz Windows Store.

Elżbieta Lanc z zarządu województwa mazowieckiego powiedziała w rozmowie z dziennikarzami, że aplikacja umożliwi indywidualne zwiedzanie. Aplikacja - jak przekonywała Lanc - w zależności od potrzeb "będzie mogła dedykować te najpiękniejsze zakątki Mazowsza".

Do darmowych przejazdów kolejami na terenie woj. mazowieckiego uprawnieni będą pielgrzymi - obcokrajowcy, wolontariusze, koordynatorzy oraz organizatorzy. Dla pozostałych pielgrzymów KM przygotowała m.in. ofertę KM-35 (przeznaczona dla dzieci i młodzieży do ukończenia 26. roku życia oraz dla osób, które ukończyły 60 lat) uprawniającą do 35 proc. ulgi. W WKD poza darmowymi przejazdami realizowanymi na podstawie identyfikatora będą obowiązywać zniżki ustawowe. W porozumieniu z ZTM będą realizowane przejazdy dla pielgrzymów w ramach wspólnego biletu. Będzie także honorowany wspólny bilet KM.

Poza tym KM zorganizują przejazd pielgrzymów na centralne obchody ŚDM w Krakowie 19 pociągami. Pociągi zatrzymają się w Krakowie Głównym i Podłężu. Dla indywidualnych osób do dyspozycji jest pociąg "Dragon".(PAP)