Według Jana Kwasowskiego, rzecznika marszałka województwa podlaskiego Jarosława Dworzańskiego, to ostateczny projekt podziału województwa na okręgi wyborcze. Sejmik zajmie się tą propozycją w lipcu lub sierpniu. Teraz rady powiatów mają czas na ewentualne zaopiniowanie projektu, ale ich opinie nie są wiążące.

Według projektu, województwo podlaskie będzie podzielone na cztery okręgi wyborcze, w których do podziału będzie w sumie 30 miejsc w sejmiku.

Projekt zakłada utworzenie okręgu, w którym są skupiska mniejszości białoruskiej. To okręg nr 4, który miał się pierwotnie składać z powiatów: białostockiego, bielskiego, hajnowskiego, siemiatyckiego, wysokomazowieckiego oraz zambrowskiego.

W środę marszałek zdecydował, że zaproponuje taki podział na okręgi, że powiat zambrowski należeć będzie jednak do okręgu nr 3, wraz z miastem Łomża i powiatami: łomżyńskim, kolneńskim i grajewskim. Będzie tu do zdobycia 6 mandatów w sejmiku.

"Projekt marszałka uwzględnia częściowo uwagi, zgłaszane ustnie i pisemnie przez rady powiatów i samorządowców. Zwracali oni uwagę, że okręg nr 4, obejmujący południowe powiaty, byłby zbyt rozległy" - dodał Jan Kwasowski.

Dodał, że proponowany projekt uwzględnia wszystkie prawne wymogi podziału obszaru województwa na okręgi wyborcze. W każdym okręgu wybiera się nie mniej niż 5 radnych, ponadto w jednym okręgu znalazły się powiaty, gdzie są skupiska wyborców należących do mniejszości narodowych.

Próba utworzenia jednego okręgu w wyborach do sejmiku, który w najlepszy sposób uwzględniałby potrzeby mniejszości narodowych w Podlaskiem, to odpowiedź na apel SLD z jesieni ubiegłego roku.

Sojusz zgłosił wówczas propozycję zmian wielkości okręgów, powołując się na prawa mniejszości zawarte w kodeksie wyborczym.

Chciał, by powiaty, gdzie są skupiska mniejszości białoruskiej, znalazły się w jednym okręgu wyborczym. Miałoby to dawać szanse mniejszości na wybór do sejmiku swoich kandydatów.

Przyjmuje się, że największe w regionie skupiska mniejszości białoruskiej są w południowo-wschodniej części województwa, w powiatach: hajnowskim, bielskim i siemiatyckim. Mniejszości litewskiej - w powiecie sejneńskim (znajduje się on w okręgu nr 2).

W jesiennych wyborach samorządowych mieszkańcy woj. podlaskiego będą wybierać 30 radnych sejmiku, tyle samo, ilu w poprzednich wyborach.

Obecnie w sejmiku województwa podlaskiego PO i PiS mają po 11 radnych, PSL - 5, SLD - 3. Władzę sprawuje koalicja PO-PSL. Za reprezentanta środowiska białoruskiego można uznać Jana Syczewskiego (klub SLD), przewodniczącego Białoruskiego Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego w Polsce. (PAP)