Zmiany są związane z rozszerzeniem zakresu prac dotyczących modernizacji linii Kraków Główny Towarowy – Rudzice. Spowodują one, że znacznie mniej pociągów pojedzie po trasie Szybkiej Kolei Aglomeracyjnej SKA1 Kraków Lotnisko – Kraków Główny – Wieliczka.

Od 3 września pociągi na tej trasie będą odjeżdżać co 60 minut (obecnie co 30 minut). Zamiast odwołanych składów pasażerów wozić będą zastępcze autobusy w relacjach: Wieliczka Rynek Kopalnia – Kraków Główny (z postojami w Wieliczce Park oraz Krakowie Płaszowie) oraz Kraków Główny – Kraków Lotnisko (bez postojów na przystankach pośrednich).

Pomiędzy godzinami 5.30-23.30 autobusy z Wieliczki jadące na Dworzec Główny w Krakowie wyruszać będą 30 minut po każdej pełnej godzinie, natomiast w kierunku przeciwnym pojadą o każdej pełnej godzinie (od 5.00 do 23.00). Autobusy z Dworca Głównego do Portu Lotniczego Kraków-Balice wyjadą o każdej pełnej godzinie pomiędzy 4.00 a 23.00, zaś z Portu Lotniczego kursy będą się odbywać 30 minut po pełnej godzinie od 4.30 do 23.30.

Ponadto, cztery kursy z lotniska do Wieliczki będą realizowane z przesiadką – na stacji Kraków Główny pasażerowie będą musieli przesiąść się z pociągu na autobus.

Modernizacja linii kolejowej w centrum Krakowa w mniejszym stopniu wpłynie również na kursowanie pociągów pomiędzy Krakowem i Tarnowem. Podróżni muszą się liczyć z utrudnieniami w postaci zmienionych godzin odjazdów i przyjazdów pociągów oraz wydłużonymi postojami wybranych połączeń na stacjach Kraków Płaszów i Kraków Bieżanów. Żaden z dotychczas kursujących pociągów nie zostanie jednak odwołany.

Na chwilowe utrudnienia spowodowane remontami torów muszą przygotować się także pasażerowie kursów Tarnów - Nowy Sącz. Od 4 do 18 września za sześć pociągów Kolei Małopolskich kursujących na tym odcinku zostanie wprowadzona zastępcza komunikacja autobusowa.

Od października uruchomione zostaną nowe weekendowe połączenia Kraków – Jasło – Kraków oraz Nowy Sącz – Jasło – Nowy Sącz. Po trasach kursować będą pociągi samorządowego przewoźnika Kolei Małopolskich.

Przez pierwsze dwa weekendy października pociągi będą kursować według następującego rozkładu jazdy: w piątki (od 6 października) Kraków Główny odjazd o 17.38 – Jasło przyjazd 20.59 oraz Jasło odjazd 21.15 – Nowy Sącz przyjazd 23.04. W niedziele (od 8 października 2017 r.) – Nowy Sącz odjazd 14.15 – Jasło przyjazd 16.19 oraz Jasło odjazd 16.30 – Kraków Główny przyjazd 20.05.

(PAP)