W środę podczas Forum Ekonomicznego w Krynicy władze województwa podpisały umowę z wykonawcą na budowę kolejnego, 12-km etapu trasy VeloDunajec biegnącego po wale przeciwpowodziowym Dunajca od Biskupic Radłowskich do Wietrzychowic. Nowy odcinek połączy się z wybudowanym już odcinkiem tej trasy od Ostrowa do Biskupic Radłowskich (14 km), stanowiąc jego kontynuację i połączenie z Wiślaną Trasą Rowerową w miejscowości Wietrzychowice.

Podpisano też umowę na budowę siedmiu komfortowych Miejsc Obsługi dla Rowerów przy VeloDunajec i Wiślanej Trasie Rowerowej. W części z nich zapewniona zostanie baza gastronomiczno-noclegowa, co pozwoli na organizowanie kilkudniowych wypraw rowerowych dla całych rodzin. Budowy potrwają blisko rok.

"W tym roku budowy ścieżek rowerowych +ruszyły z kopyta+, do końca roku oddamy 190 km" - powiedział PAP Krupa. Wśród nich będzie m.in. odcinek trasy wiślanej biegnącej wałami od Zatora na zachodzie województwa do Szczucina na jego wschodnich krańcach.

Jak podkreślił marszałek, wszystkie nowe trasy są projektowane i budowane w unijnym standardzie EuroVelo i wpisują się w sieć tras europejskich. Są one pokryte asfaltowym dywanikiem i oznakowane, podjazdy i zjazdy są łagodne, a łuki szerokie. Dzięki temu ścieżki są dostępne dla wszystkich rowerzystów niezależnie od stopnia ich zaawansowania. "Każdy rowerzysta, niezależnie od wieku i kondycji fizycznej będzie mógł podróżować nimi przez wiele dni" - zapowiedział.

Według niego nowe ścieżki rowerowe cieszą się ogromnym zainteresowaniem rowerzystów. "Obserwujemy zjawisko, że nawet niewielkie odcinki, które zostały już zbudowane na wałach wiślanych, uruchamiają ogromną modę na rowery i aktywny tryb życia wśród mieszkańców. Powstaje ścieżka, natychmiast są rowerzyści" - tłumaczył marszałek Małopolski.

Według władz regionu, ścieżki takie jak VeloDunajec wzdłuż Dunajca, odkrywają najbardziej malownicze rejony Małopolski i otwierają nowe możliwości dla rozwoju turystyki. "Liczę na to, że pobudzi to rozwój tzw. małej przedsiębiorczości - mam tu na myśli rozwój bazy turystycznej i gospodarstw agroturystycznych" - powiedział Krupa.

Docelowo do 2020 r. zintegrowana sieć ścieżek rowerowych VeloMalopolska będzie liczyć łącznie prawie 1000 km. Zaprojektowano je tak, aby poszczególne trasy stworzyły spójną sieć obejmującą całą Małopolskę.

Z części ścieżek można już korzystać. Kolejne 175 km gotowych będzie do końca 2016 roku (dwa odcinki Wiślanej Trasy Rowerowej - 91 km od Drwini do Szczucina i 84 km od Brzeszcz do Skawiny). Do końca przyszłego roku gotowe powinno być kolejne 170 km tras: VeloDunajec od Biskupic Radłowskich do Wietrzychowic (12 km) i od Zakopanego do Sromowców Niżnych (68 km); VeloMetropolis (EuroVelo4) od Woli Batorskiej do m. Jodłówka Wałki (92 km) oraz VeloRudawa i VeloRaba. (PAP)

Dowiedz się więcej z książki
Europejskie prawo zamówień publicznych. Komentarz
  • rzetelna i aktualna wiedza
  • darmowa wysyłka od 50 zł