O powołaniu nowych wojewodów poinformowało we wtorkowym komunikacie Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji.

Pod koniec lutego szef MAC Rafał Trzaskowski poinformował, że w związku z przeglądem wojewodów czworo z nich - z woj. zachodniopomorskiego, dolnośląskiego, śląskiego i lubelskiego podało się do dymisji. Jak zapewnił wówczas premier Donald Tusk, nie jest prawdą, że wojewodowie zostali "z jakiegoś powodu zdymisjonowani". Szef rządu przekonywał, że żaden z przypadków dymisji nie jest "czerwoną kartką" dla odchodzących wojewodów.

Trzaskowski dopytywany o przyczyny dymisji wojewodów, powiedział: "Czterech z nich zgłosiło gotowość do tego, żeby podjąć w życiu inne wyzwania, niektórzy odchodzą do biznesu, niektórzy do zupełnie innej sfery działalności publicznej". Jak dodał, pracę większości z wojewodów, którzy odchodzą, ocenia bardzo pozytywnie. "Chodziło o to, żeby (na ich miejsce) znaleźć ludzi doświadczonych, zwłaszcza jeśli chodzi o kwestie administracyjne" - zaznaczył minister.

Nowy wojewoda lubelski Wojciech Wilk ma 41 lat, jest prawnikiem, w latach 2005-2011 był posłem na Sejm. Był też dyrektorem kancelarii prezydenta Lublina. Tomasz Smolarz (nowy wojewoda dolnośląski) pochodzi z Dzierżoniowa, ma 48 lat, jest absolwentem budownictwa lądowego na Politechnice Wrocławskiej. Od 2007 roku zasiada w ławach poselskich; jest jednym z czterech wiceprzewodniczących dolnośląskich struktur Platformy Obywatelskiej.

Powołany na urząd wojewody śląskiego Piotr Litwa ma 49 lat. Był dotąd, od listopada 2008 r. prezesem Wyższego Urzędu Górniczego w Katowicach. Jako prezes WUG zmierzył się m.in. ze sprawą katastrofy w kopalni Wujek-Śląsk w 2009 r. Wcześniej Litwa był m.in. dyrektorem Okręgowych Urzędów Górniczych w Bytomiu i Gliwicach.

Nowy wojewoda zachodniopomorski Marek Tałasiewicz to przewodniczący sejmiku woj. zachodniopomorskiego. W czasach PRL był działaczem opozycji demokratycznej. W latach 1990-1998 - wojewodą szczecińskim. Był również wiceprezesem zarządu Stoczni Szczecińskiej Porta Holding. Tałasiewicz jest członkiem zarządu powiatu szczecińskiej PO.

Jednocześnie premier odwołał: Aleksandra Skorupę ze stanowiska wojewody dolnośląskiego, Jolantę Szołno-Koguc ze stanowiska wojewody lubelskiego, Zygmunta Łukaszczyka ze stanowiska wojewody śląskiego oraz Marcina Zydorowicza ze stanowiska wojewody zachodniopomorskiego. (PAP)

laz/ as/ jra/