Zakaz nie obejmuje firm zawodowo zajmujących pokazami z użyciem materiałów pirotechnicznych.

Zgodnie z Kodeksem wykroczeń zakaz używania fajerwerków obowiązuje przez cały rok, jednak jest egzekwowany po zgłoszeniu o zakłócaniu ciszy, spokoju i porządku publicznego.

Zarządzenie wojewody przypomina o nim, a także powoduje, że funkcjonariusze policji czy straży miejskich będą mogli interweniować nawet bez zgłoszenia – wyjaśniła kierowniczka oddziału prasowego wojewody lubuskiego Marta Liberkowska.

„W okresie noworocznym petardy i fajerwerki postrzegane są jako jeden z elementów dobrej zabawy. W rękach osób nieodpowiedzialnych stają się olbrzymim zagrożeniem. Im bliżej końca roku, tym częściej słyszymy huki i inne odgłosy odpalanych petard i fajerwerków. Z tego powodu wojewoda działając prewencyjnie wydał rozporządzenie porządkowe ” - powiedziała PAP Liberkowska.

Dodała, że w 2012 roku w Lubuskiem kilka osób trwale uszkodziło dłoń lub część twarzy na skutek nieprawidłowego obchodzenia się z fajerwerkami.

Według danych statystycznych lubuskiej policji, największą grupą kupującą i używającą materiały pirotechniczne jest młodzież. Policjanci wskazują, że podczas ich używania młodzi ludzie rzadko korzystają z instrukcji obsługi, za to często używają fajerwerków niezgodnie z przeznaczeniem.

„By dotrzeć z informacją o skali zagrożenia, wojewoda z policją i strażą pożarną zorganizują pokaz możliwych skutków i konsekwencji używania fajerwerków niezgodnie z instrukcją lub przeznaczeniem. Odbędzie się on 18 grudnia br. o godz. 10 na boisku Zespołu Szkół nr 13 w Gorzowie Wielkopolskim” - powiedziała PAP Liberkowska.

W minionych latach podczas takich pokazów można było np. zobaczyć jak petarda rozrywa na strzępy różnego rodzaju owoce. Taki eksperyment ma uświadomić, jak dużą siłą dysponują tego typu środki pirotechniczne i jak poważne mogą powodować obrażenia.

Urzędnicy wojewody zalecają, aby przy posługiwaniu się środkami pirotechnicznymi zachować kilka podstawowych zasad, tj.: nie używać ich pod wpływem alkoholu i innych środków odurzających, kupować produkty z polską instrukcją, czytać ją i stosować się do zawartych w niej informacji oraz nie używać fajerwerków, które nie zadziałały podczas pierwszego odpalenia.

Zgodnie z prawem tego typu materiałów nie można sprzedawać osobom poniżej 18 roku życia. Ich sprzedaż niepełnoletnim jest zagrożona karą grzywny, ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

Kodeks wykroczeń za używanie petard i fajerwerków w sposób naruszający porządek publiczny lub wbrew zakazowi wynikającemu z aktów prawa lokalnego przewiduje mandat karny lub grzywnę w wysokości do 5 tys. zł.