Samorząd Lublina uzyskał 13,5 mln zł dofinansowania do tych inwestycji z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. "To jest nasz mały sukces. Dobrze przygotowane wnioski zyskały dofinansowanie i możemy przystąpić do realizacji tych projektów" – powiedział prezydent Lublina Krzysztof Żuk w poniedziałek na konferencji prasowej.

Powstanie nowy, specjalistyczny ośrodek przy środowiskowym Domu Pomocy Społecznej w dzielnicy Kalinowszczyzna, który ma kompleksowo wspierać rodziny dotknięte chorobami Alzheimera i pokrewnymi. Sześć miejsc przeznaczonych będzie dla chorych, umieszczanych tam czasowo w sytuacji, gdy ich stali opiekunowie nie będą mogli się nimi zajmować. Kolejne 24 osoby będą tam przebywać na stałe, jeśli będą wymagały już całodobowej opieki i specjalistycznych zabiegów.

Podopieczni będą mieszkać w kilkuosobowych, wyodrębnionych oddziałach z oddzielnymi jadalniami i pomieszczeniami do wypoczynku. Urządzone zostaną gabinety do rehabilitacji, przystosowane do jednostek chorobowych podopiecznych. Będzie zapewniona pomoc psychologa, psychiatry, prawnika, pracownika socjalnego.

Obok zbudowane mają być dwa niewielkie domy pomocy o charakterze rodzinnym, przeznaczone dla osób starszych. W każdym zamieszka po osiem osób.

Specjalistyczny ośrodek przeznaczony dla osób niepełnosprawnych umysłowo powstać ma obok Domu Pomocy Społecznej przy ul. Głowackiego, w śródmieściu. W nowym budynku będą mieszkania dla 24 osób. Każdy podopieczny będzie miał pokój z łazienką i aneksem kuchennym, a na każdym z trzech pięter znajdzie się wspólna kuchnia i pokój gościnny.

"Będą tam mieszkać osoby, które są już w systemie opieki, z prowadzoną rehabilitacją zawodową i społeczną, ale jeszcze samodzielne. Ta ich samodzielność i aktywność ma być wspomagana, by utrzymali ją jak najdłużej" – powiedziała wiceprezydent Lublina Monika Lipińska.

Na parterze nowego budynku powstać ma dzienne centrum aktywności dla 26 osób. W różnych pracowniach i gabinetach organizowane będą dla nich zajęcia i warsztaty terapeutyczne, rehabilitacyjne, kulturalne i artystyczne.

Umowy o dofinasowanie tych inwestycji mają być podpisane do 20 grudnia. "Planujemy, że uda nam się uruchomić te placówki w ostatnim kwartale 2019 r." – zapowiedziała Lipińska. (PAP)