Rzecznik MPK Sebastian Grochala podał w poniedziałek podczas konferencji inaugurującej wspólną akcję Zarządu Dróg i Transportu i łódzkiego przewoźnika, że w ubiegłym roku odnotowano 50 podobnych przypadków – w tym roku już około 40.

"Problem jest o tyle poważny, że jeden nieprawidłowo zaparkowany samochód może przyczynić się do opóźnienia przejazdu tramwaju nawet o 40 minut" - podkreślił.

"Źle zaparkowane samochody, które blokują torowisko tramwajowe, są szczególnym problemem w rejonach ulic Zielonej (w okolicach Placu Barlickiego), Gdańskiej, Legionów, Pomorskiej czy Kopernika. Wiele przypadków pozostawienia pojazdu zbyt blisko torów straż miejska odnotowuje również wokół Placu Wolności" – poinformował Grochala.

Inicjatywa ZDiT i MPK polegać będzie na zamontowaniu przy ulicach szczególnie dotkniętych tym problemem tabliczek informacyjnych, których zadaniem będzie przypominanie kierowcom, by sprawdzili, czy parkując samochód nie blokują torowiska tramwajowego.

Konsekwencje dla nieuważnych kierowców mogą być poważne – mandat za pozostawienie samochodu na torowisku tramwajowym wynosi nawet tysiąc złotych. Sam pojazd może zostać natomiast odholowany, co również wiąże się z kosztami.

"Z reguły nasi kierowcy starają się jednak odnaleźć właściciela pojazdu blokującego torowisko i poprosić o przemieszczenie go. To na ogół szybsze rozwiązanie niż odholowanie pojazdu" - powiedział rzecznik MPK.

W Łodzi w ubiegłych latach organizowano już akcje mające zwrócić uwagę na właściwe parkowanie samochodów. Tym razem jednak inicjatywa ZDiT i MPK po raz pierwszy pozostawi trwały ślad na łódzkich ulicach w postaci tabliczek informacyjnych. Będą one "pamiątką po Europejskim Tygodniu Zrównoważonego Transportu" – mówi rzecznik łódzkiego MPK.

Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu to akcja zainicjowana w 2002 roku przez Komisję Europejską. Celem kampanii, która odbywa się każdego roku w dniach 16 – 22 września, jest zachęcenie jak największej liczby osób do korzystania z alternatywnych form transportu i częstszego wybierania komunikacji miejskiej niż własnego samochodu.(PAP)

al/ agm/ par/