Projekt pomocy mieszkańcom Łodzi zagrożonych ubóstwem i wykluczeniem społecznym realizowany jest od marca ubiegłego roku przy współpracy magistratu i łódzkiej Caritas. W środę podsumowano jego pierwszą edycję i poinformowano o kontynuacji.

"Zakończyła się ona sukcesem, bo na 31 osób zatrudnienie znalazło już 18. Moim zdaniem to bardzo dobry wskaźnik. Z pozostałymi pracujemy dalej. Zgłaszają się do nas pracodawcy, którzy chcą ich zatrudnić, a często oni sami są już gotowi do poszukiwania pracy, niekoniecznie w swoim zawodzie, ale w wybranej przez siebie branży" – powiedziała podczas konferencji prasowej Joanna Rusek-Stasiulewicz z Caritas Archidiecezji Łódzkiej. Spotkanie z dziennikarzami odbyło się w księgarni w centrum Łodzi, gdzie pracę znalazła jedna z uczestniczek przedsięwzięcia.

Jak wyjaśniła koordynatorka programu "Pomysł na siebie", zakłada on wsparcie dla osób pozostających bez pracy. Podopieczni Caritas biorą udział w warsztatach umiejętności miękkich, kursach komputerowych, zajęciach edukacyjnych m.in. z gospodarowania budżetem domowym oraz szkoleniach zawodowych z zakresu sprzedawca, operator wózków widłowych oraz opiekun osób starszych.

Uczestnicy kierowani są również na czteromiesięczne staże zawodowe, po których mogą podjąć stałą pracę.

"W ten sposób pomagamy naszym podopiecznym, którzy trafili do nas z rekrutacji. To często osoby długotrwale bezrobotne, czasami uzależnione, niepracujące po 6-7 lat. Można powiedzieć, że znamy się już dość dobrze i wiemy, jakiego wsparcia najbardziej potrzebują oraz jaką wskazać im właściwą indywidualną ścieżkę rozwoju. Po odpowiednim przeszkoleniu mogą nauczyć się nowego zawodu. Ważnym aspektem pomocy jest też praca z psychologiem, bo mogą liczyć na kompleksowe wsparcie" – tłumaczyła Rusek-Stasiulewicz.

Anna Kłosińska z UMŁ dodała, że właśnie rozpoczęła się druga edycja programu, do której zrekrutowano 43 osoby. Część z nich rozpoczęła już staże u pracodawców. Wartość projektu dofinansowanego z funduszy unijnych to ok. 1,4 mln zł. Przewidziany jest on do października br., ale może być kontynuowany, ponieważ zgłaszają się następni chętni.

"To kolejny tego typu projekt, który Łódź realizuje jako partner lub lider. Ich głównym celem jest danie osobom zagrożonym wykluczeniem społecznym przysłowiowej wędki. Dziękuję Caritas, że podjęła się trudu realizacji tego zadania, ale również pracodawcom, bo bez nich ta aktywizacja by się nie udała" – podkreślił Piotr Bors, dyrektor Biura Promocji Zatrudnienia UMŁ.

Dyrektor Caritas Archidiecezji Łódzkiej ks. Andrzej Partyka dodał, że ośrodek od lat wspiera osoby mające trudności ze znalezieniem pracy. "Nie zależy nam na tym, żeby dawać jedynie pomoc doraźną, ale także żeby zmieniać sytuację życiową. Ten projekt jest kolejnym etapem takich działań" – zaznaczył. (PAP)