"Większość teatrów w Polsce zamyka się na wakacje, a Teatr Korez od 18 lat organizuje wtedy w podcieniach budynku Miasta Ogrodów (dawne Centrum Kultury Katowice-PAP) festiwal teatralny. W tym roku zapraszamy na osiemnastkę" – powiedział podczas czwartkowej konferencji dyrektor artystyczny festiwalu i dyrektor Teatru Korez Mirosław Neinert.

Dodał, że po pierwszych edycjach nie spodziewał się takiego rozwoju festiwalu. "Ale teraz widzę, że ta formuła się sprawdziła. To jest kapitalna sprawa dla tych, którzy akurat nie są na wyjazdach, a szczególnie dla dzieci, które w ogóle nigdzie nie wyjeżdżają" – podkreślił.

Plenerowe spektakle wystawiane będą w podcieniach budynku Katowice Miasto Ogrodów – Instytucja Kultury im. Krystyny Bochenek (dawne Centrum Kultury Katowice). Sztuki dla dorosłych wypełnią każdy sobotni wieczór, a te dla dzieci – niedzielne popołudnie.

Cały program w ocenie dyrektora jest "lekki, zabawny i przyjemny", ale jednocześnie "na dobrym poziomie".

Festiwal rozpocznie 2 lipca spektakl "Kochankowie nie z tej ziemi" Teatru Bagatela im. Tadeusza Boya-Żeleńskiego z Krakowa.

Wśród propozycji dla dorosłych znalazły się również takie sztuki jak m.in. "Wysocki. Powrót do ZSRR" Teatru Nowego z Krakowa, "Z Twoją córką? Nigdy!" Wrocławskiego Teatru Komedia, "Niedźwiedź/Oświadczyny" katowickiego Teatru Korez oraz "Kiedy kota nie ma…" Teatru Capitol z Warszawy.

Ważnym – zdaniem Neinerta – punktem wydarzenia są propozycje teatralne dla dzieci. "Nieprzebrane tłumy dzieci pokazują, że warto zapraszać dobre spektakle, uczące wrażliwości i bawiące dzieciaki" – wskazał.

Dla młodszych widzów organizatorzy proponują takie przedstawienia jak m.in. "Koziołek Matołek" Teatru Lalek Banialuka im. Jerzego Zitzmana z Bielska-Białej, "Mój przyjaciel, Pies" TeatRyle z Poznania, "Pipi" teatru Divadlo Piki ze słowackiego Pezinoka oraz "O królewnie Wełence" Śląskiego Teatru Lalki i Aktora Ateneum z Katowic. Wstęp na przedstawienia dla dzieci jest bezpłatny.

Podczas LOT nie zabraknie też wydarzeń kabaretowych i muzycznych m.in. koncertu zespołu Raz Dwa Trzy oraz występu "uwielbianego przez publiczność" Kabaretu Hrabi.

Festiwalowi towarzyszą także trzy wystawy, prezentowane w Galerii Teatru Korez m.in. wystawa malarstwa "Kobieta i mężczyzna" Poli Minster i Piotra Naliwajki.

Jak powiedział Neinert, co roku każdy spektakl przyciąga średnio kilkuset widzów, nie tylko z woj. śląskiego. Na przedstawienia nie wpływa pogoda, ponieważ plenerowa scena i widownia są zadaszone.

Organizatorami LOT jest miasto Katowice i Teatr Korez. Imprezę współorganizuje Katowice Miasto Ogrodów – Instytucja Kultury im. Krystyny Bochenek.

Zanim scenę w podcieniach Miasta Ogrodów zdominują spektakle teatralne, 24 czerwca i 1 lipca odbędzie się tam Festiwal Muzyki Świata Ogrody Dźwięków, na którym wystąpią m.in. austriacki zespół Federspiel oraz szkocki zespół Fara. (PAP)