O przyznaniu tytułu byłemu prezydentowi zdecydowali w czwartek na sesji radni miejscy Elbląga.

 

Za przyznaniem tytułu opowiedziało się 19 radnych, sześciu, w tym pięciu Prawa i Sprawiedliwości i jeden z SLD, wstrzymało się od głosu, nikt nie był przeciw.

 

Jak powiedział przewodniczący rady miejskiej Elbląga Jerzy Wcisła "samorząd postanowił uhonorować Lecha Wałęsę i oddać mu cześć jako twórcy wolnych związków zawodowych". "Chcieliśmy także przypomnieć, że Elbląg, był jednym z pierwszych miast, które poparło 21 postulatów Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego, później przekształconego w Niezależny Samorządny Związek Zawodowy Solidarność"- dodał.

 

Przewodniczący klubu radnych PiS Jerzy Wilk powiedział PAP, że klub radnych PiS wstrzymał się od głosu, ponieważ nie do końca zgadza się z uchwałą.

 

"Do tej pory honorowymi obywatelami Elbląga byli mieszkańcy tego miasta, którzy działali na jego rzecz, a relacje Lecha Wałęsy z Elblągiem są luźne" - powiedział Wilk. Dodał, że osoba Wałęsy budzi także kontrowersje, ponieważ bardzo krytycznie i niepochlebnie wypowiadał się on o działaczach PiS, w tym o Jarosławie Kaczyńskim, a także o zmarłym tragicznie prezydencie Lechu Kaczyńskim.

 

"Mimo to, nie głosowaliśmy przeciw, ale postanowiliśmy wstrzymać się od głosu" - dodał Wilk.

 

Wcisła poinformował, że czyni starania, by uroczystość nadania tytułu honorowego obywatelstwa Lechowi Wałęsie odbyła się 12 grudnia tego roku, w przeddzień rocznicy wprowadzenia stanu wojennego i jest już ta data wstępnie zaakceptowana przez byłego prezydenta.

 

Wśród honorowych obywateli Elbląga są już m.in. Jan Paweł II, łyżwiarka Helena Pilejczyk, piosenkarz Ryszard Rynkowski oraz zielarz i jasnowidz ojciec Czesław Klimuszko.(PAP)

 

ali/ la/ jbr/