Radni podjęli uchwałę, na mocy której zostały skreślone punkty, umożliwiające budowę elektrowni wiatrowych i dodany zapis, że w sześciu wsiach nie przewiduje się lokalizacji elektrowni wiatrowych o mocy przekraczającej 100 kW.

Wójt gminy Krasnopol Anna Witkowska powiedziała, że te zmiany zamykają inwestorom możliwość budowy farm wiatrowych. „Taka była wola dużej części społeczeństwa i radni wzięli to pod uwagę” – dodała.

W gminie Krasnopol planowano budowę kilkudziesięciu wiatraków. Mieszkańców niepokoiło, że mają być zlokalizowane zbyt blisko domów, wokół terenów chronionych oraz blisko Wigierskiego Parku Narodowego. Przeciwnicy wiatraków uważają, że te np. zepsują piękne krajobrazy.

Mieszkańcy Suwalszczyzny od ok. dwóch lat sprzeciwiali się planom budowy farm wiatrowych w tej części Polski. Najwięcej przeciwników elektrowni wiatrowych jest w gminach: Augustów, Puńsk, Sejny, Bakałarzewo, Jeleniewo i Suwałki.

Według informacji zebranych przez PAP są plany, aby na Suwalszczyźnie powstało ok. 200 wiatraków, stoi ich tam ok. 80. W wyniku nacisków społecznych radni kilku gmin zaczęli określać minimalną odległość wiatraków od domów, np. w gminie Augustów to 1000 metrów, w Jeleniewie - 1500 metrów, a w gminie Krasnopol - 2 km. Sprawami tymi zajął się Wojewódzki Sąd Administracyjny. W marcu tego roku uchylił uchwałę gminy Jeleniewo. (PAP)