Decyzja radnych formalnie kończy starania Polski i Słowacji o organizację Zimowych Igrzysk Olimpijskich w 2022 roku.

Uchwała została przyjęta jednomyślnie i zostanie teraz przekazana Polskiemu Komitetowi Olimpijskiemu, a następnie Międzynarodowemu Komitetowi Olimpijskiemu.

W najbliższy poniedziałek ma się odbyć Walne Zebranie Członków Stowarzyszenia Komitet Konkursowy Kraków 2022, na którym mają być podjęte decyzje o likwidacji komitetu i o tym, co zrobić z jego majątkiem.

Podczas środowej sesji Rady Miasta Krakowa radni chcieli dokonać rozliczeń dotychczasowych wydatków na ZIO i działalności Komitetu Konkursowego Kraków 2022. Wytykali, że na sesji nie ma prezydenta Krakowa Jacka Majchrowskiego, ani przewodniczącej Komitetu Konkursowego Magdaleny Sroki, a jest jedynie wicedyrektor Wydziału Sportu. Do Magdaleny Sroki, która przyszła wieczorem na blok głosowań, radni nie mieli jednak już pytań.

"Wcześniej czy później powinna odbyć się nadzwyczajna sesja Rady Miasta Krakowa, na której przedstawione powinny być wydatki miasta i Komitetu Konkursowego" – mówił PAP szef klubu PO Grzegorz Stawowy.

Zdaniem wiceprzewodniczącego Rady Miasta Krakowa Józefa Pilcha (PiS) jeszcze przed wakacyjną przerwą w pracy radni powinni poznać raport Komisji ds. Kontroli Przygotowań Miasta Krakowa do kandydowania o prawo organizacji ZIO w 2022.

Do tej pory Komitet Konkursowy Kraków 2022 wydał w związku ze staraniami o ZIO 3,7 mln zł, a gmina Kraków ze swojego budżetu ok. 2 mln zł. Kwoty te nie obejmują umowy ze szwajcarską firmą EKS, która przygotowywała wniosek aplikacyjny do MKOl i otrzymała do tej pory 3,6 mln zł, z czego 3,4 mln zł to dotacja z Ministerstwa Sportu.

EKS miała otrzymać w sumie 18,2 mln zł, jeśliby Kraków wygrał rywalizację o organizację ZIO. Miasto 30 maja odstąpiło od umowy z tą firmą. Otrzyma ona jeszcze mniej niż 900 tys. zł za usługi zrealizowane do końca maja.

Jak powiedziała w środę dziennikarzom Magdalena Sroka, do końca czerwca powinny być zamknięte sprawy finansowe, a w internecie i na specjalnej konferencji prasowej zostaną przedstawione stosowne dokumenty.

Prezes NIK Krzysztof Kwiatkowski mówił w poniedziałek, że kontrola wydatków na przygotowania do Zimowych Igrzysk Olimpijskich 2022 jest uzasadniona i potrzebna. Wniosek w tej sprawie wpłynął już do NIK. Jeśli w najbliższych tygodniach zapadnie decyzja o kontroli, to będzie ona prowadzona w drugiej połowie roku przez delegaturę NIK w Krakowie, a pierwszych informacji można się spodziewać pod koniec roku. (PAP)