Sprawa dotyczy projektu ogólnomiejskiego nr 10 w budżecie obywatelskim pn. "Razem poprawmy drogi piesze i rowerowe w Gdańsku cz. 2", który w zakończonym 2 października głosowaniu zdobył 3325 głosów (9,77 proc. głosów) i nie będzie realizowany.

Jego autor Roger Jackowski z Rowerowej Metropolii wraz z innymi przedstawicielami tej inicjatywy przekonywał w czwartek na konferencji prasowej, że wyniki głosowania nad budżetem obywatelskim są nieprawidłowe. Na podstawie danych uzyskanych z Urzędu Miejskiego w Gdańsku ustalili, że podczas tegorocznego głosowania 24 proc. głosujących (10 638 osób) nie poparło żadnego projektu ogólnopolskiego, podczas gdy w poprzednich latach wskaźnik ten był znacznie niższy i wynosił w 2016 r. – 4 proc., a w 2015 r. - 6 proc.

"To była rzecz, która wzbudziła nasze poważne obawy, czy to głosowanie przebiegło tak jak powinno, a jego wyniki są wiarygodne. Jest to, naszym zdaniem, niewytłumaczalna statystycznie rozbieżność" - ocenił Jackowski.

Chcąc wyjaśnić tę kwestię aktywiści z RM uzyskali z magistratu wykaz wszystkich danych nieosobowych dotyczących budżetu obywatelskiego 2018 zawierającego wiek, płeć, czas głosowania, dzielnicę zamieszkania oraz liczbę punktów oddanych przez każdą głosującą osobę. Następnie, korzystając z tej listy społecznicy sprawdzili wśród ok. 50 osób, które poparły projekt nr 10, czy ich głosy znalazły się na wykazie UM. Okazało się, że te głosy nie zostały zapisane.

"Według naszych wyliczeń takich przypadków, że zagubiono lub usunięto głosy na projekt nr 10, jest ok. 60 procent. Oznacza to, że mogło dojść do masowej manipulacji głosami mieszkańców Gdańska. Oczywiście, nie możemy przesądzić czy to jest błąd programu, serwera, błąd ludzki, czy też celowe działanie człowieka" - powiedział Jackowski.

W związku z tym przedstawiciele RM wystąpili publicznie do prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza z prośbą o odpowiedzi na trzy pytania. Chcą się dowiedzieć "jak doszło do tego, że głosy oddane przez mieszkańców nie figurują w bazie głosów budżetu obywatelskiego 2018, ani nie zostały uwzględnione w ogłoszonych wynikach budżetu obywatelskiego?". Pytają też, kto z władz miasta miał dostęp do podglądu wyników głosowania oraz w jaki sposób Urząd Miejski "zamierza zweryfikować błędne wyniki" głosowania nad budżetem obywatelskim.

Rzeczniczka prasowa prezydenta Gdańska, Magdalena Skorupka-Kaczmarek zaprzeczyła na konferencji prasowej, że doszło do nieprawidłowości. "W związku z pomówieniami i fałszywymi oskarżeniami dotyczącymi głosowania na projekty budżetu obywatelskiego 2018 stanowczo zaprzeczamy jakoby doszło do jakichkolwiek nieprawidłowości w głosowaniu i podaniu wyników głosowania" - podkreśliła.

"To są pomówienia, które dotykają nie tylko Urzędu Miasta i jego pracowników, ale też wszystkich mieszkańców Gdańska. Nie chcielibyśmy, żeby przez takie właśnie pomówienia okazało się, że budżet obywatelski w jakiś sposób stracił na popularności" - oświadczyła Skorupka-Kaczmarek.

Poinformowała, że miasto wezwało olsztyńską firmę Implyweb, która odpowiadała za przeprowadzenie procesu głosowania w budżecie obywatelskim do "pilnego sprawdzenia" czy podczas oddawania głosów mogło dość do ich częściowego lub całkowitego nie zliczania.

Zapewniła, że do przebiegu głosowania tylko podgląd, bez możliwości jakiejkolwiek ingerencji, miało trzech pracowników UM.

W wydanym przez UM w Gdańsku oświadczeniu podkreślono, że system do głosowania był "bardzo restrykcyjny i zawierał szereg zabezpieczeń, które blokowały możliwość oddania głosu, gdy wykryje jakąś nieprawidłowość (tzw. blokady hakerskie)".

Przypomniano, że w tegorocznym głosowaniu wzięły udział 23 projekty ogólnomiejskie, z których mieszkańcy wybrali do realizacji pięć, najlepszy - "Bezpieczny Gdańsk - 26 defibrylatorów do ratowania życia w przestrzeni miasta” - dostał 6082 głosy.

"Jest nam przykro, że inicjatorzy projektu, który nie został wybrany w głosowaniu przez mieszkańców próbują zdyskredytować ich wolę i nie mogą pogodzić się z przegraną" - głosi oświadczenie.(PAP)