Krupa jest kandydatem komitetu Forum Samorządowe i Piotr Uszok. Rządzący od 1998 roku Katowicami Uszok kandydował z listy tego społecznego komitetu i wygrywał trzykrotnie - w latach 2002, 2006 i 2010.

Uszok kandydaturę Krupy przedstawił oficjalnie na początku października, oceniając jego szanse "bardzo, bardzo wysoko". Podkreślał też wtedy, że włącza się w kampanię Krupy "w imię odpowiedzialności za miasto". Wielokrotnie zaznaczał też, że kandydat ten jest "osobą młodą, która gwarantuje nowe spojrzenie na miasto", i jest najlepiej przygotowany, aby być prezydentem miasta oraz kontynuować zadania. "Nie ukrywam, że powierzyłem mu strategiczne obszary rozwojowe - odpowiadał m.in. za wydział rozwoju miasta, za przygotowanie kluczowych inwestycyjnych projektów. Wiele się nauczył" - mówił prezydent Katowic o sprawowanej przez Krupę od 4 lat funkcji wiceprezydenta tego miasta.

Krupa, który chce "dalej pielęgnować to, co zostało rozpoczęte", czyli m.in. przyciągać inwestorów, wspierać kulturę, swój program wyborczy podzielił na 10 punktów. Nazwał go "umową z mieszkańcami Katowic".

Listę otwiera propozycja, by na budżet obywatelski przeznaczyć 20 mln zł oraz wypracować "skuteczniejsze procedury" związane z jego realizacją. Zaproponował też m.in. stworzenie Centrum Organizacji Pozarządowych i Wolontariatu oraz powołanie pełnomocnika ds. kontaktów pomiędzy organizacjami pozarządowymi (w Katowicach zarejestrowanych jest kilka tysięcy takich organizacji).

W programie wyborczym znalazły się też budowa trzech krytych basenów o długości 25 m każdy wraz z tzw. "małą strefą spa", budowa co najmniej 100 mieszkań na wynajem rocznie - głównie dla młodych rodzin oraz zagwarantowanie miejsc w żłobku i przedszkolu "dla każdego dziecka z Katowic". Znalazł się w nim też "pakiet bezpłatnych usług miejskich" dla rodzin wielodzietnych, w tym bezpłatny transport miejski dla rodzin z trójką i więcej dzieci.

Inne punkty programu to m.in. budowa Centrum Nauki w Katowicach, ożywienie terenów poprzemysłowych, wspieranie inwestycji i nowych technologii poprzez powołanie "opiekuna inwestora". Zaproponował również budowę kolei linowej o długości ok. 4,5 km na południu Katowic jako m.in. ekologicznej i szybkiej alternatywy dla ruchu samochodowego i tramwajowego.

Marcin Krupa ma 38 lat, urodził się i mieszka w Katowicach, jest żonaty, ma dwoje dzieci. Jest absolwentem wydziału transportu Politechniki Śląskiej, w 2005 r. obronił pracę doktorską w specjalności budowa i eksploatacja maszyn. Radnym miasta był w latach 2006-2010, gdzie pełnił m.in. funkcję wiceprzewodniczącego komisji skarbu, był też wiceprzewodniczącym klubu radnych Forum Samorządowe i Piotr Uszok. Jako wiceprezydent nadzoruje m.in. zadania miasta w zakresie planowania strategicznego, rozwoju systemów transportowych, ochrony i kształtowania środowiska, gospodarki komunalnej, zagospodarowania i planowania przestrzennego.

Jest też ekspertem ds. oceny projektów unijnych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego, sędzią sportów samochodowych.

W komitecie poparcia kandydata znaleźli się m.in. kardiochirurg prof. Andrzej Bochenek, aktorka Anna Guzik, dyrektor naczelna Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach Joanna Wnuk-Nazarowa, dyrektor Teatru Korez Mirosław Neinert, muzyk, kompozytor, wokalista, autor tekstów i gitarzysta Artur Rojek.(PAP)