W przypadku PO jedną z najbardziej rozpoznawalnych postaci jest prof. Marian Zembala, wybitny kardiochirurg, dyrektor Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu. "Profesor Marian Zembala otwiera listę w okręgu obejmującym m.in. Zabrze, Rudę Śląską i Chorzów. Zupełnie nowe twarze i środowiska, to element nowej strategii przyjętej przez władze Platformy Obywatelskiej, które chcą odnowić wizerunek sejmiku" - poinformowała PAP Agnieszka Kostempska z zarządu regionu śląskiego Platformy.

Jak dodała, wśród "jedynek" są też m.in. filozof, szef Instytutu Obywatelskiego Jarosław Makowski, prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach Gabriela Lenartowicz, była wiceprezydent Bytomia Halina Bieda.

Jak poinformował PAP szef sztabu wyborczego na woj. śląskie Kongresu Nowej Prawicy Dominik Kowalski wśród liderów otwierających listy w siedmiu okręgach znaleźli się m.in. poseł Unii Polityki Realnej z początku lat 90. dr n. med. Andrzej Sielańczyk; znany aktywista, działacz na rzecz kultury śląskiej, autor książki poświęconej gołębiarstwu Adam Pustelnik. Jedną z "jedynek" jest również b. polityk PO Jacek Matusiewicz, brat b. marszałka woj. śląskiego Adama Matusiewicza.

"W okręgu obejmującym m.in. Chorzów, Siemianowice Śląskie, Rudę Śląską znalazł się Leon Swaczyna, działacz Ruchu Autonomii Śląska, autor programów na temat ślonskiej godki (mowy śląskiej)" - powiedział Kowalski.

W przypadku PiS, jak podał poseł Grzegorz Tobiszowski, liderem w okręgu katowickim jest obecna radna sejmiku, b. Główny Inspektor Pracy Bożena Borys-Szopa, a w okręgu chorzowskim były senator Bronisław Korfanty.

Jednym z ciekawszych politycznych transferów w woj. śląskim jest ponowny start obecnego radnego sejmiku woj. śląskiego Michała Wójcika (Solidarna Polska) z listy Prawa i Sprawiedliwości. "W ramach porozumienia Prawa i Sprawiedliwości z Solidarną Polską pan Wójcik otwiera listę w okręgu sosnowieckim" - dodał Tobiszowski.

Komitet SLD Lewica Razem, jak przekazał sekretarz województwa Tomasz Niedziela, wytypował na liderów list do sejmiku m.in. szefa Stowarzyszenia "Ordynacka" na Śląsk Jerzego Woźniaka, dyrektor ogrodu zoologicznego w Chorzowie oraz członkinię "Ordynackiej" Jolantę Kopiec, byłego prezydenta Bytomia Krzysztofa Wójcika.

Niedziela dodał, że jednym z najciekawszych będzie okręg obejmujący m.in. Dąbrowę Górniczą, Sosnowiec, powiat zawierciański, gdzie numerem jeden jest wicemarszałek woj. śląskiego Kazimierz Karolczak, tuż za nim b. marszałek województwa Michał Czarski, a na siódmym miejscu wiceprzewodniczący Związku Zawodowego Górników w Polsce Wacław Czerkawski. "SLD Lewica Razem chce co najmniej podtrzymać stan posiadania dziesięciu mandatów w sejmiku" - podkreślił Niedziela.

Liderami list Ruchu Autonomii Śląska są m.in. dotychczasowi radni wojewódzcy, w tym w okręgu katowickim przewodniczący RAŚ Jerzy Gorzelik, w okręgu chorzowskim Henryk Mercik. Na drugim miejscu w okręgu chorzowskim jest Joachim Otte, były wiceprezydent Chorzowa.

Z listy RAŚ, z czwartego miejsca w okręgu rybnickim, kandyduje Ewelina Sokół-Galwas, która otrzymała tytuł Ślązaczki Roku 2013. Są też autorzy książek o Śląsku i po śląsku w tym m.in. Jerzy Buczyński, Dariusz Jerczyński.

Dziś w 48-osobowym sejmiku woj. śląskiego PO, która rządzi w koalicji z PSL i SLD, ma obecnie 22 radnych, SLD - 10, PiS - 9, Ruch Autonomii Śląska - 4 radnych, Solidarna Polska - 1 i PSL - 1. Jeden mandat należy do usuniętego z PSL Władysława Serafina. (PAP)