"Zgoda buduje spójność rodziny, ale zgoda i porozumienie buduje siłę wspólnot samorządowych. Dlatego na bazie aglomeracji rzeszowskiej chcemy zbudować porozumienie, które będzie gwarantowało dobrą współprace Rzeszowa, stolicy województwa, z gminami ościennymi" – powiedział Szlachta.

Dodał, że dzięki współpracy będzie można "wspólnie realizować zadania, które są preferowane przez Unie Europejską". "To UE wyznaczyła taki kierunek jedności i współpracy; duże projekty realizowane przez zespoły gminne" – zauważył.

Deklaracja wyraża wolę współpracy m.in. przy realizacji projektów finansowanych ze środków unijnych, opracowaniu strategii rozwoju gmin aglomeracji, rozwoju wspólnego systemu transportu zbiorowego, planowaniu przestrzennym oraz uzbrajaniu terenów inwestycyjnych. W deklaracji podkreślono, że "ewentualne zmiany granic gmin dokonywane będą tylko przy pełnej akceptacji zainteresowanych gmin i mieszkańców".

"Granice miasta nie mogą być granicami realizacji inwestycji, nie mogą być granicami rozwiązywania problemów mieszkańców nie tylko miasta ale i otoczenia, czyli samorządów sąsiadujących" - podkreślił starosta powiatu rzeszowskiego Józef Jodłowski.

Oprócz Szlachty i Jodłowskiego, który z listy PiS kandyduje do rady powiatu rzeszowskiego, deklaracje podpisali m.in. ubiegający się o reelekcje burmistrz Boguchwały Wiesław Dronka i wójt Krasnego Alfred Maternia. Jednym z sygnatariuszy jest marszałek woj. podkarpackiego, a także lider podkarpackiej kampanii samorządowej PiS Władysław Ortyl. Na konferencji prasowej w trakcie której podpisano deklarację prezentowali się również kandydaci PiS do sejmiku woj. podkarpackiego.

W Rzeszowie o fotel prezydenta konkurują: dotychczasowy prezydent Tadeusz Ferenc, który startuje z własnego komitetu wyborczego, a jest wspierany m.in. przez PO, SLD i PSL; były prezydent miasta i poseł PIS Andrzej Szlachta, Krzysztof Prendecki z Kongresu Nowej Prawicy oraz liderka Twojego Ruchu na Podkarpaciu Marta Niewczas.

W wyborach samorządowych w 2010 r. Ferenc wygrał w I turze - uzyskał 53,25 proc. głosów. Kolejne miejsca w wyborach na prezydenta miasta zajęli wtedy: Jerzy Cypryś (PiS) - 34,86 proc., Andrzej Dec z PO - 7,59 proc., Wiesław Walat (KWW Rzeszowianie Razem) - 2,77 proc., Jerzy Maślanka (Komitet Wyborczy Nasz Dom Rzeszów) - 1,53 proc. (PAP)