Dziambor będzie ubiegać się o najwyższy urząd w Gdyni z komitetu Nowej Prawicy Janusza Korwin-Mikkego.

„Będziemy proponować zupełnie inne rozwiązania, bardziej wolnościowe dla budżetu miasta, czyli np. to, żeby nie podwyższać stawki podatku od nieruchomości do najwyższej możliwej” – powiedział w środę na konferencji prasowej w Gdyni wiceprezes KNP.

Dodał, że jako kandydat na prezydenta Gdyni będzie się też domagał likwidacji lub zminimalizowania budżetu przeznaczonego na promocję miasta. „Miasto wydaje ogromne pieniądze na własną promocję, a tak naprawdę jest to promocja władz miasta. To jest marnotrawstwo pieniędzy. My byśmy do tego nie dopuścili” – podkreślił Dziambor.

„Nasza kampania będzie pozytywna. Będziemy podpowiadali władzom miasta, co można by zrobić, żeby Gdynia wyglądała dużo ładniej nie tylko w centrum, ale też na obrzeżach. Odległe dzielnice miasta potrzebują rewitalizacji” – ocenił kandydat Nowej Prawicy.

Wiceszef KNP zapowiedział, że partia wystawi swoich kandydatów do sejmiku pomorskiego.

Artur Dziambor ma 32 lata. Ukończył zarządzanie i marketing w Wyższej Szkole Administracji i Biznesu w Gdyni oraz filologię angielską w Pomorskiej Wyższej Szkole Nauk Stosowanych. Od 2007 r. prowadzi własną szkołę językową na terenie Gdyni i okolic.

Dziambor był wcześniej członkiem Platformy Obywatelskiej, Unii Polityki Realnej oraz Prawa i Sprawiedliwości. Jest założycielem stowarzyszenia konserwatywno-liberalnego KoLiber. Od 2011 r. działa w Kongresie Nowej Prawicy, którego jest wiceprezesem. Od trzech lat jest wiceprzewodniczącym Rady Dzielnicy Cisowa w Gdyni.

W Gdyni, gdzie w każdych wyborach, uzyskując najlepszy wynik w kraju, rywali deklasuje 50-letni Wojciech Szczurek, chęć udziału w wyborach zgłosił dotychczas 33-letni radny miasta dwóch kadencji Marcin Horała z PiS, z wykształcenia prawnik i politolog.

Rada Miejska SLD rekomendowała zaś 56-letniego Andrzeja Różańskiego, posła tej partii w latach 2001-05. Startował on w ostatnich wyborach prezydenckich w Gdyni uzyskując trzecie miejsce, z wynikiem 3,67 proc. Szczurek wygrał w 2010 r. z wynikiem ponad 87 proc. głosów.

Swojego kandydata na prezydenta Gdyni nie wytypowała jeszcze Platforma Obywatelska.

Szczurek rządzący Gdynią od 1998 r. nie ogłosił jeszcze decyzji o starcie w wyborach. (PAP)