Wniosek o referendum w sprawie odwołania prezydent Rudy Śląskiej Grażyny Dziedzic trafił w poniedziałek do komisarza wyborczego w Katowicach - poinformowali przedstawiciele grupy inicjatywnej.

To kolejna próba odwołania Dziedzic, poprzednia zakończyła się fiaskiem z uwagi na zbyt niską frekwencję.

Informację o złożeniu wniosku o referendum i podpisów poparcia pod nim potwierdził PAP Wojciech Litewka, dyrektor katowickiej delegatury Krajowego Biura Wyborczego. Komisarz wyborczy ma teraz maksymalnie miesiąc na weryfikację złożonych dokumentów. Aby referendum się odbyło, pod wnioskiem musi podpisać się 10 proc. uprawnionych do głosowania. W tym przypadku to prawie 11,4 tys. mieszkańców. Jeżeli grupa inicjatywna spełniła wszystkie wymogi, referendum powinno odbyć się najpóźniej 50 dni po zakończeniu procesu weryfikacji.

Odwołania Dziedzic domagają się przedstawiciele różnych ugrupowań, m.in. PO i PiS. Inicjatorzy referendum zarzucają urzędującej prezydent np. nierealizowanie deklaracji wyborczych, nieudolność w realizacji inwestycji miejskich, likwidację placówek oświatowych i zatrzymanie rozwoju miasta, m.in. poprzez systematyczne zmniejszanie nakładów na inwestycje oraz politykę nieprzychylną przedsiębiorcom.

Prezydent nie zgadza się z tymi zarzutami. Odpowiada m.in., że budżet Rudy Śląskiej zwiększył się z 488 mln złotych w 2011 roku do 558 mln w roku obecnym. To chyba najlepszy dowód na to, że miasto się rozwija – przekonuje.

To kolejna próba odwołania Dziedzic. Poprzednie referendum w tej sprawie - dotyczące wówczas także odwołania rudzkiej rady miejskiej - które odbyło się w czerwcu ubiegłego roku, było nieważne ze względu na zbyt niską frekwencję. Aby głosowanie było ważne, musi w nim wziąć udział trzy piąte wyborców, którzy oddali ważne głosy w poprzednich wyborach danego organu. W przypadku Dziedzic to co najmniej 20 327 osób.

Grażyna Dziedzic była w wyborach prezydenta miasta kandydatką Porozumienia dla Rudy Śląskiej - koalicji lokalnych ugrupowań i stowarzyszeń. Wcześniej kierowała m.in. Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej. W drugiej turze wyborów pokonała poprzedniego prezydenta Andrzeja Stanię z PO.