Decyzja ws. Janczyka zapadnie w najbliższych dniach; powtórki zjazdu prawdopodobnie nie będzie - powiedział w poniedziałek PAP członek władz PiS.

W niedzielę w Nowym Sączu odbył się zjazd delegatów PiS okręgu nr 14, podczas którego miały być wybrane nowe władze tamtejszych struktur partii Jarosława Kaczyńskiego. Dotychczas, od 5 lat, przewodniczącym okręgu nr 14 był senator Stanisław Kogut. Jego następcą miał zostać wiceminister finansów Wiesław Janczyk - jedyny kandydat na to stanowisko, wyznaczony przez prezesa PiS. Jak dowiedziała się PAP nieoficjalnie, Janczyk nie uzyskał jednak wymaganych 50 proc. głosów delegatów. Jak podał nieoficjalnie lokalny portal internetowy sądeczanin.info, Janczykowi zabrakło 3 głosów do osiągnięcia 50 proc. poparcia. W wyborach na prezesa okręgu wiceminister otrzymał 161 głosów poparcia, przeciw zagłosowało 166, a 12 delegatów wstrzymało się od głosu.

Pod koniec października Jarosław Kaczyński odwołał z funkcji szefa nowosądeckich struktur senatora Koguta i powołał tymczasowo na to stanowisko wiceministra Janczyka. Usunięty przez Kaczyńskiego Kogut, przed wyborami na szefa sądeckich struktur deklarował, że nie będzie powtórnie kandydował i deklarował współpracę z nowymi władzami okręgu. Kogut jest wśród 10 senatorów, którzy w ostatnich wyborach uzyskali najwyższe poparcie.

Według relacji sądeczanin.info, już wstępne wystąpienie Wiesława Janczyka, w którym kandydat na szefa okręgu powołał się na poparcie Jarosława Kaczyńskiego, sala przyjęła chłodno. Kiedy na mównicę wszedł prezydent Nowego Sącza Ryszard Nowak delegaci zaczęli buczeć. W Nowym Sączu wiadomo o niechęci między Nowakiem a Kogutem.

Kiedy delegaci długo oczekiwali na ogłoszenie wyników głosowania, Janczyk zażądał przerwania zjazdu, bez ogłoszenia wyników, ale delegaci byli temu przeciwni. Zjazd zakończono nie wybierając nowego szefa okręgu.

Pochodzący z Męciny koło Limanowej wiceminister finansów Wiesław Janczyk jest członkiem Komitetu Politycznego PiS i sprawuje funkcje przewodniczącego Zarządu Powiatowego tej partii. Od 2007 roku Janczyk sprawuje mandat posła.

Sądecczyzna uważana jest za bastion PiS. W tym regionie partia cieszy się jednym z najwyższych notowań w kraju.(PAP)